Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK Başkanı: Okul Çantasının Maliyeti Arttı, KDV Düşürülmeli!

Bendevi Palandöken, yeni eğitim ve öğretim dönemi başlamasına kısa bir zaman kala gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. İşte detaylar,
TESK Başkanı: Okul Çantasının Maliyeti Arttı, KDV Düşürülmeli!
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken bugün yaptığı açıklama ile dikkat çekti. Yeni eğitim öğretim dönemi başlamadan önce kırtasiye malzemeleri ve ev internetinde KDV’nin sıfırlanması gerektiğini savundu.

Yeni eğitim öğrenim sezonuyla 18 milyon öğrenci ve 8 milyonu aşkın üniversite öğrencisi yeni eğitim ve öğrenim yılına başlayacak.

Palandöken, üniversiteye kadar okul kitaplarının ücretsiz olduğunu söyleyerek, yine de her öğrencide faklı bir okul maliyetinin olduğunu ekledi.

Teknoloji devrinde internet ve bilgisayar kullanmanın artık temel bir ihtiyaç olduğunu savunan Palandöken, özellikle dar gelirli aileler için yeni dönemde kolaylık sağlanması gerektiğini iletti.

Başkan Palandöken’in okulların açılmasından önce yaptığı açıklama ile öğrencilerin masraflarında geçen seneye göre enflasyona bağlı yüzde 80 ile yüzde 150 arasında artışların olduğuna işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Çevrimiçi Eğitim Lüks Değil Bir İhtiyaç

İthal ürünlerdeki fiyatların çok daha yüksek olduğu bildiren Palandöken, eğitim sektöründe kullanılan kırtasiye malzemelerinin de en az gıda malzemeleri kadar temel ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Açıklamada okul çantasını doldurmanın maliyetinin yükseldiğine dikkat çekilirken, öğrencilerin temel hakkı olan eğitim ve öğrenimde gerekli tüm ürünler için KDV’nin sıfırlanması gerektiği savunuldu.

Kırtasiye ürünlerinin bir kısmında yüzde 8, bir kısmında da yüzde 18 KDV’nin uygulandığını söyleyen Palandöken, yeni dönemde KDV’nin mutlaka sıfırlanması gerektiğine değindi.

Günümüzde çevrimiçi eğitimin artık lüks değil bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Palandöken, tüm öğrencilerin eğitiminden ve araştırmasından geri kalmaması için laptop ile internetten KDV’nin alınmaması gerektiğine dikkat çekti.

Hafta başında Kabine Toplantısı’nın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynakların da ücretsiz olarak dağıtılacağının müjdesini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın