Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm Vatandaşlarımız TL Mevduatına Dönmeli

İki hafta aranın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Kabine Toplantısı sona erdi. Alınan kararlar duyuruldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm Vatandaşlarımız TL Mevduatına Dönmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İç ve dış politikaya ilişkin önemli gelişmeler, Rusya ve Ukrayna liderleri ile yapılan görüşmeler, fahiş fiyat artışlarının önlenmesi ve enflasyonla mücadele gibi ana gündem maddelerinin görüşülmesi için Kabine bugün toplandı.

Bakanlıkların yürütmekte olduğu çalışmaların ele alındığı kabine sonrasında enflasyona karşı yeni adımların ne olacağı, sosyal konut projesindeki detaylar ve Suriye ile siyasi diyalog gelişmeleri konusunda açıklamaların yapılması bekleniyordu.

Ve Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı az önce sona erdi. Toplantı yaklaşık 2 saat 45 dakika sürdü.

Alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

GCM Yatırım Banner

Erdoğan konuşmasının başlangıcında Mardin ve Gaziantep’te yaşanan kazalara değindi ve kazaların tüm boyutlarıyla soruşturulmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıca benzer kazaların bir kez daha yaşanmaması adına araç ve trafik güvenliği başta olmak üzere gereken tedbirlerin belirlenerek süratle uygulamaya geçirileceğini ifade etti.

Abdülhamit Han Sondaj Gemisi Vurgusu

Abdülhamit Han sondaj gemisinin, Akdeniz’deki haklarımızı ve çıkarlarımızı savunma irademizin bir sembolü olduğunun altını çizen Erdoğan, YAŞ toplantısında kara, deniz ve hava kuvvetlerindeki terfileri görüşüp karara bağladıklarını belirtti. Bunun yanında Akkuyu’daki nükleer santrale giderek incelemelerde bulunduklarını da ifade etti.

Balkan Turu Başlıyor

10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı ile bir araya geldiklerini söyleyen Erdoğan, Eylül ayının ilk haftasında Balkan turuna çıkacaklarını belirtti. “Balkanlar’daki dost ve kardeşlerimizle yakın ilişkilerimizi sürdürmeye özel önem veriyoruz” diyen Erdoğan, Balkan turunun üç ülkeyi kapsayacağını da söyledi.

“Hidroelektrik Güç Bakımından 9. Sıraya Yükseldik”

Türkiye’nin sınırlı su kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak için baraj inşasına özel önem verdiklerini söyleyen Erdoğan, 605 yeni hidroelektrik santraliyle bu hedef doğrultusunda önemli mesafeler kat ettiklerini belirtti.

Ülkemizi hidroelektrik güç bakımından dünyada 9. sıraya yükselttik” vurgusu yapan Erdoğan, hem kuraklığa hem sel baskınlarına karşı önemli altyapı çalışmalarının gerçekleştirildiğini ifade etti.

Putin ve Zelenski’yi Bir Araya Getirme Mesajı

Rusya-Ukrayna savaşının yıkıcı etkileriyle devam ettiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye olarak savaşın önüne geçmek ve sürecin barışla sonuçlanması için gayretlerine devam edeceğini söyledi. “Yalnızca Ukrayna tahılının dünyaya gönderilmesi insanlık için kritik gelişmedir” diyen Erdoğan, Türkiye olarak amaçlarının uzak olmayan bir tarihte Putin ile Zelenski’yi ülkemizde bir araya getirerek krizi çözecek yolu açmak olduğunun altını çizdi.

Enflasyona Dair Önemli Mesajlar

Ekonomide köklü bir dönüşümü adım adım hayata geçirdiklerini ancak mandacı iktisatçıların hala programı kötülemeye devam ettiğini söyleyen Erdoğan, “İktisat teorileri ve uygulamaları, fizik ve matematik gibi her yerde geçerli konular değildir. Bir ülkede başarılı bir modelin başka bir yerde başarılı olacağı garantisi yoktur” şeklinde konuştu.

Bütün dünyanın yüksek enflasyon ve işsizlik ile boğuştuğunu, enflasyonun çok yüksek seyretmesinin üzüntü verici olduğunu belirten Erdoğan, enflasyonu düşürecek tedbirleri almaya devam ettiklerini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“1994 ve 2001 krizleriyle karşılaştırmak haksızlık olur. Bugünkü enflasyon, işsizlik kaynaklı değil maliyet odaklı enflasyondur.

“Tüm Vatandaşlarımız TL Mevduatına Dönmeli”

Türkiye’nin ihtiyacının faizi yükseltmek değil ihracat ve cari fazlayı artırmak olduğunun altını çizen Erdoğan, “Eski Türkiye geride kaldı. Enerji, güvenlik, sosyal ekonomi politikalarımızı kendi çıkarlarımıza göre sürdürmeye devam edeceğiz. Her yatırım işte bugünler içindi. Toplam 3.5 trilyon dolarlık yatırımla her alanda ülkemizi bugüne hazırladık” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yeniden oynanan oyunlarla sıcak para sömürgesine dönüştürülmesine rıza göstermeyeceklerini ve bütçe disiplininden asla taviz vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, kimsenin paranın değerinden endişe ederek, döviz ve altına yönelmesine sebep kalmadığını ifade etti. Erdoğan, tüm vatandaşları TL mevduatına dönmeye davet etti.

Mısır Alım Fiyatını Açıkladı

Piyasada denetimleri sıkılaştırdıklarını, dövize ve altına yönelen kredi akışının önünü kestiklerini belirten Erdoğan, tarım ürünlerine hakkı olan alım fiyatlarını verdiklerini söyledi.

Erdoğan, mısır üreticilerine de bir müjde vermek istediğini dile getirdi ve “TMO hasta dönemi yaklaşan mısır alım fiyatını ton başına 5 bin 700 lira olarak uygulayacaktır” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere de Müjde

“Bu yıl ders kitaplarının yanısıra yardımcı kaynakları da ücretsiz olarak okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında hazır edeceğiz” müjdesini de veren Erdoğan, yıl sonuna kadar ana okulu sayısının 3 bine tamamlanacağını da belirtti.

Erdoğan ayrıca 1 Eylül’de atamaları yapılacak 20 bin öğretmenin 7 binden fazlasının okul öncesi öğretmenliğine tahsis edildiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.