Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tera Yatırım, Garanti Bankası için Hedef Fiyatını Yükseltti

10 Ekim tarihinde Garanti Bankası için raporunu paylaşan Tera Yatırım, banka için hedef fiyatını yükseltti. Garanti Bankası için beklentiler paylaşıldı.
Tera Yatırım, Garanti Bankası için Hedef Fiyatını Yükseltti
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için hedef fiyat güncellemeleri devam ediyor. Tera Yatırım, Garanti BBVA (GARAN) için hazırladığı raporda, 3Ç23’te konsolide olmayan net karın 18.492 milyon TL olmasını beklediklerini belirtti. Aynı dönemde TL kredilerinde yüzde 11’lik güçlü bir çeyreklik büyüme öngörüldüğü paylaşıldı.

Tera Yatırım, GARAN için 12 aylık hedef fiyatını 61,49 TL’den 68,4 TL’ye çıkardı. Faiz oranlarının ve makroekonomik politikaların normalleşme hızı ve düzeyi konusundaki belirsizliklerden dolayı şuan için endekse paralel getiri önerisinin değişmediği bildirildi. GARAN, haber yazım itibarıyla günlük yüzde 2 artışla 50,8 TL’den işlem görüyor.

Bankanın döviz kredilerinin yüzde 3 düşmesi ve TL mevduatların tek haneli artış göstermesinin beklendiği belirtildi. Garanti Bankası için işletme giderlerinin artış hızının daha hafif olması, fakat yine de yıllık bazda yüzde 102 civarında artmasının tahmin edildiği paylaşıldı.

Kur etkisinden arındırılmış risk maliyetinin 2Ç23’te güçlü tahsilatlar sayesinde çok düşük seviyelerde, yaklaşık olarak 70 baz puan civarında kalmasının öngörüldüğü ifade edildi. 2023’te TL kredilerin yıllık bazda yüzde 54 oranda büyümesi, swap-düzeltilmiş marjın 220 baz puan daralması ve komisyonların yüzde 114 oranında artması bekleniyor.

2024 için Beklentiler

Tera Yatırım, GARAN için 2024 yılında bir kay büyümesi öngörmediğini belirtti. Hacim büyümesindeki yavaşlama, marjlardaki baskılar, TL kredilerindeki yukarı yönlü fiyatlandırmaya rağmen yabancı para marjlarının azalması ve risk maliyetindeki hafif artış ile özkaynak getirisinin yaklaşık yüzde 29’a normalleşmesine neden olacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın