Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Ödeyen Nadir Enerji Şirketi Neden Yükselemiyor?

Zeynep Aktaş, Borsa İstanbul’da ENJSA koduyla işlem gören Enerjisa’nın borsadaki performansı hakkında değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
Temettü Ödeyen Nadir Enerji Şirketi Neden Yükselemiyor?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören bazı şirketler, BIST 100 endeksinde 2024 yılında gerçekleşen yükselişlere ayak uyduramadı. Yatırımcılar, ortağı olduğu şirketlerin hisse değerindeki hareketlere odaklandı.

Son haftalarda yatırımcıların performans olarak beklentisinin altında kalan ve temettü gözdesi olan Enerjisa (ENJSA) hisselerinin performansı da merak konusu oldu.

Ekonomim.com yazarlarından Zeynep Aktaş, kendisine yöneltilen “Enerjisa hisselerinde F/K çok düşük ama bir türlü yükselmiyor.” sorusunu cevapladı.

Temettü Ödeyen Nadir Enerji Şirketi Neden Yükselemiyor?Kaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 45,5 TL’den tamamlayan ENJSA, yeni yılda BIST 100 endeksindeki yükselişlere eşlik eden hisseler arasına adını yazdırdı. Yıllık yüzde 108 oranında yükselen hisse 26 Şubat tarihinde 64,4 TL’ye kadar çıkmıştı. Borsadaki satıcılı ortamdan etkilenen ENJSA, 6 Mart’ta kapanışını yüzde 1,3 düşüşle 58,5 TL’den yaptı. Hisse haftalık yüzde 4,5 değer kaybederken aylık yüzde 4,3 yıllık ise yüzde 108 değer kazandı.

GCM Yatırım Banner

Zeynep Aktaş, Enerjisa’nın fiyatına bir haftalık pencereden bakıldığında yerinde saydığının söylenebileceğini, ancak 5-6 yıllık uzun vadede bakıldığında hisse senedindeki güçlü yükselişin görülebileceğini paylaştı.

Soruyu soran yatırımcıya “Hisselere uzun zaman perspektifiyle bak” ifadelerini kullandı ve bunu yapması durumunda fiyat hareketlerini daha farklı anlamlandırabileceğini ifade etti.

Enerjisa’nın Şubat 2018’de 4,45 TL olduğunu anımsattı ve mevcut seviyeye kadar çıktığına dikkat çekti. Altı yılda fiyatını yaklaşık 14 kat büyüten hissenin nakit temettü ödeyen ender enerji şirketlerinden biri olduğunu vurguladı.

Şirketin 2018’den bu yama düzenli olarak temettü ödediğini paylaştı ve diğer taraftan F/K ve PD/DD oranlarının sektör ortalamalarının altında olduğunu belirtti. Bu durumun yatırımcıların temkinli duruş sergilemesine bağlanabileceğini söyledi.

31 Ocak 2024 tarihinde Enerjisa’nın deprem bölgesindeki elektrik altyapısının güçlendirilmesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 100 milyon dolara kadar kredi desteği alacağı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.