Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerjisa Açıkladı: EBRD’den Büyük Kredi

EBRD, depremin etkilediği bölgelerde elektrik altyapısının güçlendirilmesi için Enerjisa'ya milyonlarca dolarlık kredi desteği sağlayacak. İşte detaylar;
Enerjisa Açıkladı: EBRD’den Büyük Kredi
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 yılında meydana gelen depremlerin olumsuz etkilerinden etkilenen bölgelerde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Toroslar EDAŞ’ın elektrik dağıtım şebekesinin modernizasyonu ve yeniden yapılandırılmasına destek olacağı açıklandı.

Enerjisa Enerji’den yapılan açıklamayla, EBRD’nin bu doğrultuda bölgeye 100 milyon dolara kadar kredi desteği sağlama kararı aldığı paylaşıldı.

Açıklamada, depremlerin geniş çaplı hasarlara, on binlerce kişinin hayatına mal olduğu ve geçici barınma alanlarında yaşayanlar için de zorlu bir sürece sebep olduğu belirtildi.

EBRD’nin sağlayacağı kredi desteği ile gerçekleştirilecek projenin, depremlerden etkilenen bölgelerde yaşayan 163 binden fazla kişinin güvenilir ve istikrarlı enerjiye ulaşmasını sağlayacağına işaret edildi.

Enerjisa Enerji 22 Milyonu Aşkın Kişiye Elektrik Dağıtıyor

Türkiye’nin lider elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 14 farklı ilde 10 milyondan fazla müşteriye ulaşarak 22 milyonu aşkın kişiye elektrik dağıtım hizmeti sunuyor.

GCM Yatırım Banner

EBRD’nin bu proje kapsamında sağladığı kredinin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından duyurulan 1,5 milyar euro değerindeki iki yıllık kapsamlı destek programının bir parçası olduğu vurgulandı.

Bahsi geçen program, depremden etkilenen bireylere ve şirketlere yönelik kredi miktarlarının yanı sıra altyapı yatırımları ve özel sektör ortaklıklarına yönelik teşvikleri de içeriyor.

Elektrik Altyapısı Yeniden Oluşturulacak

Toroslar bölgesinde önemli bir özel sektör oyuncusu olarak öne çıkan Enerjisa Enerji CFO’su Philipp Ulbrich konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ulbrich, EBRD ile yapılan yeni kredi anlaşmasının depremde hasar gören şehirlerin elektrik altyapısının yeniden oluşturulması ve modernizasyonu için önemli bir destek olduğunu belirtti.

Ayrıca bu kredi anlaşmasının şirketin uzun vadeli sürdürülebilir enerji taahhüdünün bir parçası olduğunu vurgulayan Ulbrich, projenin bölgenin kalkınmasına önemli katkılarda bulunacağını ifade etti.

EBRD Avrasya, Orta Doğu ve Afrika Enerji Direktörü Aida Sitdikova ise Enerjisa ile gerçekleştirilecek ortaklığın, etkilenen şehirlerde elektrik dağıtımının kesintisiz olmasını sağlayarak bölgenin daha güçlü ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden yapılanmasına katkı sağlayacağını savundu.

Yapılan açıklamada, EBRD’nin bugüne kadar Türkiye ekonomisine genellikle özel sektöre olmak üzere 19,1 milyar eurodan fazla yatırım yaptığına da dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.