Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Telefonlar için Gümrük Denetim Sistemi Belli Oldu

Ticaret Bakanlığı, yurt dışından getirilen telefonlar için sınırlama içeren yeni düzenlemenin uygulama modeli hakkında detaylı bilgi paylaştı. Ayrıntılar haberde;
Telefonlar için Gümrük Denetim Sistemi Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Yurt dışından getirilen cep telefonları için yeni düzenlemenin uygulamaya konulmasına sayılı günler kala gümrük geçişlerine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Ticaret Bakanlığı’nın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile protokol imzaladığı açıklandı. Bu kapsamda, gümrük geçişlerinde kontrollerin BTK ile yürütüleceği öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Bekir Can Uslu’dan geldi.

Yeni düzenleme kapsamında yurt dışından gelenlerin üç yıl içinde yalnızca bir cep telefonu getirme hakkının olduğunu belirten Uslu, bu uygulamanın 1 Kasım tarihinden itibaren uygulanacağını hatırlattı.

Yolcuların ülkeye getirdiği cep telefonlarına gümrükte uygulanacak vergi muafiyet kontrolünün BTK’nın oluşturduğu sistem üzerinden yapılacağını söyledi.

Gazetecilere sistemi, Esenboğa Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gelen Yolcu Salonu’nda uygulamalı olarak anlattı.

GCM Yatırım Banner

“Gümrükteki Kontrolü Tam Anlamıyla Yapamadık”

Uslu, gümrükteki kontrolü tam anlamıyla yapamadıklarını ancak BTK ile sağlanan iş birliği sonrasında veri tabanı üzerinden amaca ulaşacaklarını kaydetti. Gümrükler Muhafaza Müdürü’nün açıklaması şöyle:

“Yurt dışından telefon getirildiği zaman yolcunun yanında bir telefonu varsa bunu muafiyet kapsamında değerlendiriyorduk, birden fazla telefon varsa gümrük işlemlerine tabi tutuyorduk. BTK ile yapılan protokol kapsamında bir veri tabanı paylaşımı gerçekleştirildi. 1 Kasım’dan itibaren yurt dışından gelen yolcularımızın son üç yıl içinde muafiyet haklarını kullanıp kullanmadıklarını kontrol edeceğiz.”

“Telefonlar Gümrükte Kalacak”

Gümrükler Muhafaza Müdürü, üç takvim yılı içerisinde birden fazla telefon getirdiği tespit edilen kişilerin telefonlarının gümrükte muhafaza altına alınacağını söyledi.

Uslu, “Eğer yolcumuz muafiyet hakkını son üç yıl içinde kullandıysa yani son üç yıl içinde yurt dışından daha önce bir telefon getirdiyse biz burada yeni telefonlarını muhafaza altına alacağız. Kendisine karşılığında ambar muhafaza makbuzu veriyoruz. Bu durumda yolcumuz üç ay içinde yurt dışına giderken tekrar telefonunu yurt dışına geri götürebiliyor” dedi.

“Kişisel Cep Telefonu Sınırlamaya Tâbi Değil”

Yolcunun kişisel cep telefonunun gümrükteki kontrol kapsamında olmadığı detayını paylaşan Uslu şöyle açıklama yaptı:

“Bakanlar Kurulu Kararı’na göre üç yılda bir telefon hakkı verilmiş durumda. Hâlihazırda kullandığı telefonda sorun bulunmuyor ama onunla beraber getirdiği ilave bir telefonun muafiyet kapsamında olup olmadığını kontrol edeceğiz. Kendi kullandığı telefonda sakınca yok, yakında gördüğümüz ikinci telefonda kontrolleri gerçekleştireceğiz. Amaç telefonun muafiyet hakkı yoksa yurt içine girişini engellemek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.