Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt Dışından Getirilen Telefonlar için Sınırlama Devrede

Yurt dışından getirilen cep telefonları için yeni düzenlemede geri sayım başladı. Kasım ayı itibarıyla yeni döneme geçiliyor. Detaylar haberde;
Yurt Dışından Getirilen Telefonlar için Sınırlama Devrede
HABER GİRİŞ

Artan döviz kuru ve yüksek vergi oranları nedeniyle telefon alımı için yurt dışına yönelenlere kötü haberi Ticaret Bakanlığı verdi. Yurt dışından gelenlerin getirdiği telefonlar için yeni düzenleme yapıldığı ve uygulamanın 1 Kasım 2022 tarihi itibarıyla yürütüleceği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısının takip edileceği söylendi. Ayrıca muafiyet haklarının ötesinde, 3 yılda birden fazla telefon getirilmesinin önleneceği duyuruldu.

2019 yılında getirilen düzenleme kapsamında, yolculukla getirilen eşya muafiyetlerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, Türkiye’ye gelen yolcuların kişisel eşya muafiyeti kapsamında, 2 yılda bir adet cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf olarak getirebildiği söylendi. Bu sürenin 2’den 3 yıla çıkarıldığı açıklandı.

Ek olarak, getirilen telefonlar için yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanma şartının getirildiği paylaşıldı. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek.”

GCM Yatırım Banner

Gümrük Sahalarında Sorgulama Yapılacak

Alınan kararın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun oluşturduğu veri ağı üzerinden yürütüleceği açıklandı.

Gerekli sorgulamaların ülkeye girişteki gümrük sahalarında görevli gümrük muhafaza memurlarınca yapılacağı bilgisi verildi.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında, “Yolcu beraberi getirilen cep telefonlarının takibi sağlanarak kişisel muafiyetlerin suiistimal edilmesinin önüne geçilecektir” ifadesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın