Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Şirketlerinin İşten Çıkarma Oranı İki Yılın En Yükseğinde

Federal Rezerv’in faiz artırımları ve resesyon endişeleri, şirketlerin işten çıkarma faaliyetlerini artırmasına neden oldu. Ayrıntılar geliyor…
Teknoloji Şirketlerinin İşten Çıkarma Oranı İki Yılın En Yükseğinde
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar enflasyonun tarihi zirvelerde gezinmesi ve merkez bankalarının sıkı faiz politikaları ile geçen yıldan bu yana baskılanıyor. Bu durum ABD’de teknoloji şirketlerinin işten çıkarmalar yapmasına neden oluyor.

İstihdam şirketi Challenger, Gray & Christmas Inc.’in raporuna göre, işten çıkarmalar Aralık ayına göre iki kattan fazla ve bir yıl öncesine göre beş kattan fazla artış ile Ocak’ta 102.943 kişiyi etkiledi.

Teknoloji firmaları olası bir resesyona hazırlanmak için rekor düzeyde ikinci en yüksek hızda istihdam kesintiye giderken, ABD’deki işten çıkarmalar Ocak ayında iki yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Şirketlerin işten çıkarma oranı
Kaynak: Challenger, Gray & Christmas

Microsoft, Amazon ve Goldman Sachs gibi pek çok şirket, tüketici ve kurumsal harcamalar daralırken talep düşüşünü aşmak amacıyla geçen ay binlerce kişiyi işten çıkardı. Şirketler bu kararlarına yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarını neden gösterdi.

‘Pandemi Etkisi Sona Erdi’

İstihdam firmasının Kıdemli Başkan Yardımcısı ve emek uzmanı Andrew Challenger, “Artık pandemi yıllarındaki işe alma çılgınlığının diğer tarafındayız. Şirketler, iş gücünü azaltan ve işe alımları yavaşlatan bir ekonomik yavaşlamaya hazırlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

İşten çıkarma oranında geçen ay 41,829 ile teknoloji sektörü başı çekti. Teknolojiden sonra ikinci olan perakendeciler, Ocak ayında 13.000 pozisyon azalttı. Finans firmaları ise geçen ay 10.603 çalışanı işten çıkardı.

Analistler, FED’in faiz artırımlarının ardından hala yüksek tarafta olan enflasyonu bastırmak için sıkılaştırmaya devam etmesini bekliyor. Bu nedenle ABD şirketlerini daha fazla işten çıkarmanın beklediğini belirtiyor.

OANDA analisti Edward Moya, son birkaç yılda personel sayısını artıran şirketlerin, ekonomideki zorlu koşullar nedeniyle iş gücünü azaltmaya devam edeceğini söyledi.

Şirketlerdeki daralma sürerken, FED faizde sıkılaşmayı sürdürüyor. Dün yılın ilk toplantısını gerçekleştiren FED, 25 baz puan faiz artırımı yaptı ve oranları yüzde 4,75 seviyesine çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın