Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Şirketleri Microsoft ve Alphabet’in Gelirlerinde Artış

ABD'li dev teknoloji şirketleri Microsoft ve Google'ın ana kuruluşu olan Alphabet'in gelirleri Nisan-Haziran 2023 döneminde artış kaydetti. Detaylar haberde;
Teknoloji Şirketleri Microsoft ve Alphabet’in Gelirlerinde Artış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li dev teknoloji şirketleri Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu konumundaki Alphabet’in gelirleri Nisan-Haziran 2023 döneminde yükseliş kaydetti. Bu süreçte Microsoft’un geliri yüzde 8, Alphabet’in geliri ise yüzde 7 artış kaydetti.

Microsoft, yazılım üreticisi yapay zeka destekli yeni ürünlerden gelir artışı beklerken, bulut bilişim hizmetlerine olan talebin yavaşlaması nedeniyle çeyrek satışlarında durgun bir büyüme bildirdi.

Microsoft’un Kazancı Beklentilerin Üzerinde

Microsoft’un geliri Nisan-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artarak 56,2 milyar dolara çıktı. Analist beklentileri 55,44 milyar dolardı. Şirket, 2022’nin aynı döneminde 51,9 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Microsoft’un net karı da aynı dönemde yüzde 20 artarak 20,1 milyar dolara yükseldi. Net kar, geçen senenin aynı döneminde 16,7 milyar dolar olmuştu.

Alphabet’in Geliri Yüzde 7 Arttı

Google’ın ana kuruluşu olan Alphabet de yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Rekabet ortamını yeniden şekillendirmesi beklenen yapay zeka teknolojisine yapılan yatırımları beslemek için gereken büyüme döngüsüne dönüşün sinyalini veren Alphabet’in yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7 artışla 74,6 milyar dolara çıktı.

Şirket, 2022’nin ikinci çeyreğinde 69,7 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Alphabet’in net karı ise ikinci çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15 yükselerek 18,4 milyar dolara ulaştı. Alphabet, geçen yılın ikinci çeyreğinde 16 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Elde ettiği rakamlarla yatırımcıları yönlendiren analist tahminlerini aşan şirketin, geçen yılın Nisan-Haziran döneminde 1,20 dolar olan hisse başına karı da bu senenin aynı döneminde 1,44 dolara yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.