Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Şirketleri İhtiyaca Rağmen İşten Çıkarmalar Yapıyor

Teknoloji firmalarının son bilançolarında, işten çıkarmalardan ve işe alımlarda yavaşlamalardan bahsetmesi dikkat çekiyor.
Teknoloji Şirketleri İhtiyaca Rağmen İşten Çıkarmalar Yapıyor
HABER GİRİŞ

İşten çıkarmalar ve işe alımlardaki yavaşlamalar, son birkaç haftadır kazanç çağrılarında teknoloji liderlerinin en çok konuştuğu konular oldu.

Temmuz ayında 258.000′lik beklentinin çok ötesinde yarım milyondan fazla iş gücü eklendi. Ücret artışı aylık yüzde 0,5 ve işsizlik oranı şimdi yüzde 3,5 ile 1969′dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Sıkı işgücü piyasasına rağmen, şirketler hala ihtiyaç duydukları yeteneği bulmakta zorlanmasına rağmen, Amazon, Oracle ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri çalışanlarını işten çıkarıyor.

Pandemi Dönemi İşe Alımlar Hız Kazanmıştı

Ekonomistler bir sektörde olup bitenlerin tüm ekonomiyi temsil etmediğini belirtiyor. Pandemi boyunca, teknoloji şirketleri işe alımlarını sürdürmüştü. Yaklaşmakta olan durgunluk ve tüketici harcamalarını azaltan yüksek enflasyon endişeleriyle, aynı şirketlerin çoğu maliyetleri düşürmeye ve sermayeyi artırmaya çalışıyor.

Amazon müşteri talebini karşılamak için çalışan sayısını son birkaç yılda neredeyse iki katına çıkardı. Geçen ay ise çalışan sayısını 99.000 kişi azaltarak 1.52 milyona düşürdüğünü açıkladı. Shopify, Covid-19 karantinası sırasında dijitalleşen mağaza ve restoran sayısındaki muazzam büyümeye yanıt olarak 2020′de işe alımlarına ağırlık vermişti.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında şirket, yaklaşık 1.000 kişiyi veya küresel işgücünün yüzde 10′unu işten çıkardığını duyurdu. Şirketin CEO’su Tobi Lutke, çalışanlara gönderdiği bir notta, pandemi kaynaklı e-ticaret patlamasının ne kadar süreceğini yanlış hesapladıklarını kabul etti.

Donnelley Financial Solutions’ın bilgi güvenliği şefi Dannie Combs, daha önce hiç böyle bir ortam görmediğini söyledi. Vonage’de bilgi işlem şefi ve bilgi güvenliği şefi Sanjay Macwan, son birkaç yılda patlayan dijital dönüşümün doğal olarak çok sayıda yetenekli teknoloji çalışanı gerektirdiğini ve bu nedenle personel sayısını azaltmak için yer olduğunu ifade etti.

İşten çıkarmalara rağmen hem Combs hem de Macwan, uzun vadede teknoloji konusunda iyimse düşüncelerini koruyor. Combs teknoloji gibi sektörlerde hala sonsuz fırsatlar olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.