Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Şirketinin Hisse Değeri Rekor Seviyeye Çıktı!

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia'nın hisse değeri yüzde 5'e yakın yükseliş gösterirken piyasa değeri ilk kez 2 trilyon dolar seviyesini aştı. Detaylar;
Teknoloji Şirketinin Hisse Değeri Rekor Seviyeye Çıktı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında yer alan Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın hisseleri, beklentileri aşan bilanço duyurusu sonrasında yükseliş trendini sürdürüyor. Şirket hisselerinin değeri yaklaşık yüzde 5 artışla 823,94 dolara kadar yükseldi.

Hisselerindeki yükselişle birlikte Nvidia’nın piyasa değeri ilk kez 2 trilyon dolar seviyesini geçmiş oldu ve tarihte 2 trilyon dolarlık değerleme elde eden üçüncü Amerikan şirketi unvanını elde etti.

Yeni yılın ilk günlerinden bu yana hisseleri yüzde 60’tan fazla artış gösteren şirketin özellikle son günlerdeki bu güçlü performansında, yapay zeka çiplerine olan talebin etkisiyle beklentilerin üzerinde kar açıklamasının etkili olduğu belirtiliyor.

Şirketin piyasa değeri, dünkü işlem gününde ise yaklaşık 277 milyar dolarlık artış kaydetmiş ve bu alanda Meta’nın 197 milyar dolarlık günlük değer kazanç rekorunu da kırmayı başarmıştı.

Nvidia, Şubat ayı içinde sırasıyla Amazon ve Alphabet’i geçerek piyasa değeri açısından Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük üçüncü şirketi konumuna yükselmişti.

GCM Yatırım Banner

Şirket, 2024 mali yılının dördüncü çeyreği olarak kabul ettiği 28 Ocak’ta sona eren üç aylık döneme ilişkin finansal tablosunu Çarşamba günü yayımlamıştı.

Yapay zeka çiplerine olan güçlü talebin etkisiyle beklentilerin üzerinde gelir elde edilmiş ve bu dönemde gelirin yüzde 265 artışla 22,1 milyar dolarla rekor seviyeye çıktığı bildirilmişti.

Çip üreticisi, içinde bulunulan çeyreğe ilişkin gelir beklentisini ise 24 milyar dolar olarak açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.