Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia Bilançosu Açıklandı: Rakamlar Beklentilerin Üzerinde!

California merkezli çip üreticisi Nvidia, 2023'ün dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Şirket gelirleri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Detaylar;
Nvidia Bilançosu Açıklandı: Rakamlar Beklentilerin Üzerinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemdeki yapay zeka furyası eşliğinde piyasaların merakla beklediği Nvidia bilançosu açıklandı. California merkezli çip üreticisi, 2024 mali yılının dördüncü çeyreği olarak kabul ettiği 28 Ocak’ta sona eren üç aylık dönemde yapay zeka çiplerine olan güçlü talebin etkisiyle beklentilerin üzerinde gelir elde etti.

Paylaşılan bilançoya göre şirket, söz konusu dönemde 22.18 milyar dolar gelir elde etti.

Yıllık Bazda Yüzde 265’lik Gelir Artışı

Bir önceki yılın aynı döneminde gelirler 6.05 milyar dolar düzeyinde olduğundan Nvidia’nın gelirleri, yıllık bazda yüzde 265‘in üzerinde artış yaşamış oldu.

Analistlerin beklentileri, gelirlerin 20.41 milyar dolar düzeyine gerçekleşeceği yönündeydi. Dolayısıyla beklentiler aşılmış oldu.

Gelirlerin 18.4 milyar dolarlık kısmını veri merkezi gelirleri, 2.9 milyar dolarlık kısmını oyun sektörü gelirleri, 463 milyon dolarlık kısmını profesyonel görselleştirme gelirleri ve 281 milyon dolarlık kısmını ise otomotiv gelirlerinin oluşturduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Çip üreticisi, içinde bulunulan çeyreğe ilişkin gelir beklentisini ise 24 milyar dolar olarak açıkladı.

Hisse başına net kar bu dönemde 5,16 dolara yükseldi.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, şirketin finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, üretken yapay zekada kritik bir eşiğe gelindiğini belirterek “Dünya çapında şirketlerin, sektörlerin ve ülkelerin talebi artıyor.” ifadesini kullandı.

Son dönemde yapay zeka çiplerine olan güçlü taleple şirketin piyasa değeri 1,83 trilyon dolar düzeyine ulaşmış ve Amazon’un sonrasında Alphabet’i de geride bırakarak ABD’nin en değerli üçüncü şirketi konumuna gelmişti.

Beklentileri aşan bilançonun ardından Nvidia hisseleri, seans sonrası işlemlerde yüzde 7’nin üzerinde yükseliş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın