Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Teknoloji Şirketi Microsoft’un Net Kârı Düştü

Çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft'un ikinci çeyrek net kârı bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla düşüş kaydetti. Raporun detayları haberin içerisinde;
Teknoloji Şirketi Microsoft’un Net Kârı Düştü
Yorum

ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketi olan Microsoft bugün 2022’nin Ekim-Aralık dönemi ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirketin açıklanan çevrim içi hizmet bilanço detaylarına göre geliri bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 2 artarak 52,7 milyar dolara yükseldi.

Microsoft Temmuz-Eylül 2021 döneminde 51,7 milyar dolarlık gelir elde etmişti. Analistlerin Ekim-Aralık 2022 tahminleri, Microsoft gelirinin 52,94 milyar dolar olması yönündeydi.

Şirketin söz konusu dönemdeki net kârı yüzde 12 oranında düşüşle 16,4 milyar dolara geriledi. Reuters’ın haberinde, Microsoft’un üçüncü çeyrek gelirinin 21,7 ile 22 milyar dolar olacağı yönünde tahminler de yer aldı.

Kazançlardaki Düşüş Yeni Ekonomik Gerçekliğin Yansıması

TECHnalysis Research’ün baş analisti Bob O’Donnell konuya ilişkin olarak, “Microsoft’un bulut kazanç tahminindeki küçük eksiklik, muhtemelen işletmelerin karşı karşıya olduğu yeni ekonomik gerçekliğin bir yansımasıdır ve daha kötü bir şeyin habercisi değildir.” yorumunda bulundu.

Microsoft’un Windows, cihazlar ve arama gelirini de içeren Daha Kişisel Bilgi İşlem segmentindeki satışlarındaki kişisel bilgisayar pazarı ise küçülmeye devam ederek yüzde 19 düşüş ile 14,2 milyar dolara geriledi.

Sonuçların ardından Microsoft’un hisseleri yüzde 5,04’lük yükseliş kaydederek 242,4 dolar seviyesine çıktı. Ancak şirket hisselerinde son 12 ayda yüzde 18’lik bir düşüş yaşandı.

Microsoft geçen hafta 10 binden fazla kişiyi işten çıkardığını duyurmuştu. Böylece şirket, Amerikalı teknoloji şirketlerinin zor zamanlardan kurtulmak için işten çıkarma yönelimlerine katılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu