Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Hisseleri Pandemi Sonrası İki Haftalık En Büyük Düşüşünü Yaşadı

Teknoloji hisseleri üçüncü çeyreğin başında yukarı yönlü hareket etse de, kalıcı enflasyon ve faiz artırımları bu durumu tersine çevirdi. Detaylar geliyor...
Teknoloji Hisseleri Pandemi Sonrası İki Haftalık En Büyük Düşüşünü Yaşadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yılın üçüncü çeyreğine toparlanarak başlayan teknoloji hisseleri, son iki haftada bu durumu tersine çevirmiş görünüyor. Nasdaq endeksi önceki hafta yüzde 5,5 kayıp yaşadıktan sonra bu hafta da yüzde 5.1 düşüş kaydetti.

Bu, ABD’deki Covid-19 pandemisinin başlangıcında Mart 2020′de yüzde 20′lik düşüşten bu yana teknoloji ağırlıklı endeks için iki haftalık en kötü seyre işaret ediyor. Üçüncü çeyreğin önümüzdeki hafta tamamlanmasıyla Nasdaq, üst üste üçüncü çeyrekte kayıplarını artırmaya hazırlanıyor.

Yatırımcılar, yükselen enflasyon ve artan faiz oranlarının, ralli yapan şirketler üzerinde çok büyük bir etki yaratacağına inanarak 2021′in sonundan beri teknoloji hisselerini terk ediyor. Nasdaq şu anda Haziran ayındaki iki yılın en düşük seviyesine yakın bölgede bulunuyor.

Faiz Oranlarında Yeni Zirve

ABD Merkez bankası, arka arkaya üçüncü yüzde 75 baz puanlık faiz artırımını gerçekleştirdi ve federal fon oranını yüzde 3-3.25 aralığına çıkardı. Faizler böylece 2008 başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bu arada, yükselen oranlar 10 yıllık Hazine getirisini 11 yılın en yüksek seviyesine çıkarırken dolar endeksi güçlenmeye devam ediyor. Bu, ABD ürünlerini diğer ülkelerde daha pahalı hale getirerek ihracata ağırlık veren teknoloji şirketlerine zarar veriyor.

GCM Yatırım Banner

Cresset Capital’in baş yatırım sorumlusu Jack Ablin “Bu, teknolojide yumruk. Güçlü dolar teknolojiye yardımcı olmuyor. Yüksek 10 yıllık Hazine getirileri teknolojiye yardımcı olmuyor.” değerlendirmesini yaptı.

Büyük sermayeli şirketler grubu arasında Amazon, yüzde 8′e yakın düşüşle en kötü haftayı yaşadı. Google’ın çatı şirketi Alphabet ve Facebook’un Meta’sı yaklaşık yüzde 4 oranında düşüş yaşadı.

Söz konusu şirketler zayıflayan tüketici talebi, azalan reklam harcamaları ve ürünler üzerindeki enflasyonist baskının bir kombinasyonunu hesaba katıyor. Bu noktada maliyet kesintileri veya işe alımlarda yavaşlama yaşanabileceği belirtiliyor.

Finans devleti de ABD ekonomisinde durgunluk riskine yönelik açıklamalar yapıyor. Son olarak Goldman Sachs ve Bank of Amerika  tarafından piyasalar için karamsar açıklamalar yapılmıştı. Goldman, S&500’ün yıl sonu hedefini aşağı çekerken, BofA’dan yatırımcı duyarlılığındaki zayıflığa vurgu yapılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.