Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEİS Uyardı: Yurt Dışından İlaç Gelmesi Artık Hayal

Kur çarpanına takılan ilaç sektöründe fiyatlar her geçen gün artarken, yurt dışından ilaç alımında çıkmaza girilmesi tehdidine karşı eczacılardan uyarı geldi.
TEİS Uyardı: Yurt Dışından İlaç Gelmesi Artık Hayal
HABER GİRİŞ

Döviz kurlarının uzun süredir yüksek seviyelerde seyretmesi ilaç fiyatlarını katlarken, euro kurunun reel kura ayak uyduramaması üzerine Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) tarafından uyarı geldi. Sendika Başkanı Nurten Saydan, “Euro kuru nedeniyle yurt dışından ilaç gelmesi ve özellikle yeni molekül ilaçların gelmesi artık hayal gibi görünüyor” diye konuştu.

Tedariki sağlanamayan ilaç sayısının arttığına dikkat çeken TEİS Başkanı, yaptığı yazılı açıklamada şöyle ifade kullandı:

“20 yıldır yaşanmayan ilaç sorununun özellikle son 3 yıldır yoğun bir şekilde yaşanmasının asıl sebebi, 2009 yılında yani 14 yıl önce ilaç euro kurunun reel kurdan ayrılmasıyla başladı. 2009 yılında ilaç euro kuru, değerinin yaklaşık olarak yüzde 7 altında belirlenmişti. Ancak, günümüzde ilaç euro kuru 10,77 lira, reel euro kuru ise bugün itibarıyla 28,39 lira olmuş durumdadır.”

2009’dan bu yana reel ilaç kurunun yaklaşık 3 katına ulaştığını söyleyerek, “Önden koşan reel kurun hızına ilaç kuru artık ayak uyduramıyor. İlaç üretimi ve ithalatı için asla telafi edilemeyecek bu fark, yaşanan ve son zamanlarda vatandaşın ismini ‘ilaç kıtlığı’ koyduğu büyük sorunun en büyük sebebidir” dedi.


Hükümet tarafından getirilen çözümlerin günü kurtarmaktan öteye geçemediğine dikkat çekilen açıklamada, 14 yılda euronun TL karşısındaki değerinin yüzde 1215 oranında arttığı belirtildi.

TEİS Başkanı, “İlaç öyle bir üründür ki; arandığı zaman bulunması, bulunduğu zaman da ulaşılabilir olması gerekir. Bulunamayan ilaç en pahalı ilaçtır” diye çıkışta bulundu.

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada yaşanan gelişmeleri eczacıların büyük bir endişeyle izlediğini söyleyerek, sağlık otoritelerinin aslında hiçbir çözüm üretemediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.