Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlaçta Kur Farkı Artıyor: Yoklar Başladı!

İlaçta kur farkı sebebiyle bazı ilaçlara piyasada ulaşmak da zorlaştı. Temmuz ayında ilaç euro kurunda düzenleme yapılacağı ileri sürüldü. İşte detaylar;
İlaçta Kur Farkı Artıyor: Yoklar Başladı!
HABER GİRİŞ

İlaçtaki kur farkı sebebiyle Türkiye’de bazı ilaçlara erişim güçleşti. Kur arasındaki farkın iki katını aşmasıyla birçok önemli ilaca ulaşmak da zorlaştı. Geçen sene 3 kere yapılan ilaç kuru güncellemesine Temmuz’da yeni bir düzenleme daha yapılacağı bildirildi.

HaberTürk’te yer alan habere göre geçen yılki üç ilaç kuru güncellemesi eczane raflarını doldurmaya yetmedi. Güncel euro kuru ile ilaç euro kuru arasındaki fiyat farkının iki katını aştığı vurgulanarak, halihazırda olan ilaç yoklarının artmaya başladığı belirtildi.

Serbest piyasada güncel euro kuru 25 liraya dayandı. İlaç kuru ise Aralık ayından bu yana 10,76 lira ile sabit tutuluyor. Aradaki kur farkı ise ilaç yoklarının yükselmesine sebep oldu.

Haberde eczanelerde antibiyotik, ateş düşürücü, kalp, diyabet, hormon ilaçları ile kadın-doğum ile ilgili ilaçlar ve kanser ilaçları yeterli düzeyde bulunamadığına dikkat çekildi.

İlaç Fiyatlarına En Az İki Kez Zam Yapılmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Aralık 2022’de yaptığı açıklamada, ilaç sıkıntısına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

İlaç sıkıntısına çözüm için yol haritalarının olduğunu belirten Koca, ilaç fiyatlarında yılda bir kez zam olmasının doğru olmadığını sene içinde birden fazla güncelleme yapılabileceğini söylemişti.

İlaç fiyatlarına yılda en az iki kez zam yapılması gerektiğine işaret eden Koca şöyle konuşmuştu;

“Şubat döneminde yapılacak, bir önceki yılın avro kuru ortalaması üzerinden zam beklentisi, bu sorunu daha da artırıyor. Dolayısıyla bizim buna farklı bir yaklaşım getirerek olayı çözecek tedbiri hızla devreye almamız gerekiyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.