Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Sıkılaşması Kredi Faizlerinde Tarihi Artış Getirdi!

Merkez Bankası tarafından sıkılaşma politikası kapsamında, kredi faizleri yeni haftada gözle görülür bir artış yaşadı. Ayrıntılar geliyor…
TCMB’nin Sıkılaşması Kredi Faizlerinde Tarihi Artış Getirdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen hafta yurt içi piyasalar tarafından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan faiz kararı takip edildi. Merkez Bankası sürpriz bir karara imza atarak 500 baz puanlık faiz artırım kararı aldı. Beklenti oranların sabit bırakılacağı yönündeydi ve bu adım ile politika faizi yüzde 50 seviyesine çıkarılmış oldu.

TCMB’nin atmış olduğu bu adım kısa süre içerisinde kredi faizlerinde etkisini gösterdi. Bankacılık sektörünün kredi faiz oranlarını yeniden düzenlemesi ile tüm kredi kanallarında artışlar gerçekleşti.

Bankalar ihtiyaç kredi faizlerini 40-200 baz puan arasında yükseltirken ticari kredi faizlerinde de 700 baz puanlık artırımlar yaşandı. Son veriler ihtiyaç kredisinde aylık yüzde 6 seviyelerini, ticari kredi faizinde ise yıllık yüzde 59-75 seviyelerini beraberinde getirdi.

Merkez Bankası bu ayın başında ticari kredilerde bankaların aylık büyüme sınırını yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye indirme kararı almıştı. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre bazı bankalarda 500 bin-1 milyon TL arası ticari kredi talepleri üst yönetimine sorulmadan onaylanmıyor. Şubelerin en fazla 200-300 milyon TL seviyesinde kredileri onayladığı belirtiliyor.

Sıkılaşmaya yönelik adımlar henüz kredi kartı faizlerine yansıtılmış değil. Bu da kredi kartı kullanımında artışı beraberinde getiriyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla Şubat ayında yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 152 artış kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ödemelerde büyüme oranı, kredi kartlarında yüzde 166, banka kartlarında yüzde 94, ön ödemeli kartlarda ise yüzde 184 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.