Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Seçim Öncesi Son Faiz Çıkışında İndirim Beklenmiyor

Seçim öncesi Merkez Bankası’nın alacağı son faiz kararına ilişkin piyasa beklentileri paylaşıldı. Beklentiler, doların ateşini artırma potansiyeline sahip bir kararın gelmeyeceği yönünde oldu.
TCMB’nin Seçim Öncesi Son Faiz Çıkışında İndirim Beklenmiyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) “faiz sebep enflasyon sonuç” tezini devam ettirerek politika faizinde artışa gitmemesinin yansımaları sürerken, seçime sayılı günler kala nasıl bir tavır alınacağına ilişkin soru işaretleri oluştu.

Merkez Bankası’nın geçen ayki toplantısında faizi yüzde 8,5 seviyesinde sabit tutması üzerine 27 Nisan Perşembe günü yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısından doları sarsacak bir hamlenin gelip gelmeyeceği merak konusu oldu.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin düzenlediği ankette merak edilen sorulara ilişkin cevaplara yer verildi.

Anket sonucunda, piyasa katılımcılarının beklentisi PPK toplantısının faiz indirimiyle sonuçlanmayacağı yönünde oldu.

Ankete katılan piyasa aktörleri, faizin geçen ay olduğu gibi bu ay da sabit kalacağına yönelik beklenti sahibi olduklarını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Ankette katılımcı olan 17 kurumun görüşüne göre perşembe günü toplanacak olan kurul, politika faizini yüzde 8,5 seviyesinde sabit bırakmaya devam edecek.

Böylece 19 lira seviyesinde baskılanmaya çalışılan ancak serbest piyasada 20 lira sınırını aşan dolar kurunun seçim öncesi daha da yükseğe gitmemesi için aykırı davranılmayacak.

Erdoğan: Faiz Yükselemez, Devamlı Düşecek!

Piyasa beklentisi, Merkez Bankası’nın faiz indirimi ısrarını seçim öncesinde yapacağı son toplantısında sürdürmeyeceği yönünde olsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aksi yönde çıkışlar yapmaya devam etmişti.

“Faiz sebep enflasyon sonuç” tezini TCMB’ye uygulatmaya kararlı olan Erdoğan, geçen haftaki konuşmasında, enflasyonun faizle birlikte düşeceğini ve faizde indirime devam edeceklerini söylemişti.

İktidarda olduğu sürece faizin yükselmeyeceği sözünü vererek, “”Amerika’da faiz yükselebilir, Avrupa’da yükselebilir ama Türkiye’de faiz düşecek ve göreceksiniz enflasyon da faizle beraber düşecek” diye ifadede bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.