Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Tekrar Vurguladı: Faiz Yükselemez, Devamlı Düşecek!

Faiz konusunda atacakları hamleleri vurgulayan Erdoğan, enflasyonun faizle birlikte düşeceğini paylaştı. İşte detaylar;
Erdoğan Tekrar Vurguladı: Faiz Yükselemez, Devamlı Düşecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziosmanpaşa Meydanı’nda Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Karadeniz gazıyla ilgili bilgileri hatırlattı ve Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna denizin altına doğal gaz boruları yerleştirildiğini söyledi.

Erdoğan’ın konuşmalarda en dikkat çeken başlık faiz ile ilgili kullandığı ifadeler oldu. Cumhurbaşkanı “Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez. Faiz devalı düşecektir.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) faizi yükselttiğini, ancak Türkiye’de düşeceğini vurguladı. Enflasyonun da faizle birlikte ineceğinin altını çizen Erdoğan, Türkiye Yüzyılı gibi vizyonu 3-5 karaborsacının hırsına teslim etmeyeceklerini dile getirdi. Yedili masanın faizci olduğunu, onlara güvenilmeyeceğini aktardı.

Enflasyon meselesini bu yıl sonuna kadar kontrol altına alacaklarını, gelecek yıl tamamen çözeceklerini kaydetti. 2013’te IMF ile işlerinin bittiğini vurgulayarak Merkez Bankası’nda rezervin 122 milyar dolara çıktığını paylaştı.

Evlerin Maliyetlerinin Yarısını Devlet Karşılayacak

Erdoğan, İstanbul’da 39 ilçede 1.5 milyon bağımsız bölümün risk altında olduğunu, her yıl 300 bin konut ilave etmeleri gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, “6 Şubat’ta gördük ki deprem bizim hazırlık yapmamızı beklemiyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Çok daha büyük dönüşüm projesi başlattıklarını vurguladı. Avrupa ve Asya yakasındaki rezerv alanlarında 500 bin konut yapacaklarını belirtti.

6 milyon İstanbulluyu güvenli yuvalara kavuşturacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı, şehir trafiğini de rahatlatacaklarını ifade etti.

Kentsel dönüşüm çerçevesinde dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devlet olarak karşılayacaklarını dile getirdi. 2+1 evin dönüşümü için 1.5 milyon maliyetin 750 binini hibe olarak koyacaklarını müjdeledi. Kalan 750 bin TL’yi vatandaşın kendisinin koyacağını ve hemen evini yenileyebileceğini paylaştı.

“10 Yıl Vadeli Kredi Vereceğiz”

Vatandaşlara borçlanma aşamasında da çeşitli kolaylıklar sağlayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı, 0,79 faizle 10 yıl vadeli kredi vereceklerini açıkladı. Yüzde 10’unun peşin, kalanının 10 yıl vadeli olarak ÜFE/TÜFE memur maaşı oranından yüksek olmayacak şekilde ödenebileceğini sözlerine ekledi.

750 bin liralık aylık taksitin 5625 TL, 900 bin lira için aylık taksitin 6750 TL olacağını bildirdi. Cebinde birikmişi olmayan vatandaşların güvenli yuva sahibi olabileceklerini vurguladı. Tüm bu dönüşümlerin TOKİ güvencesiyle gerçekleşeceğini, herhangi bir istismara yer bırakmayacaklarını kaydetti.

Parsel bazlı dönüştürmek isteyenlere 0,74 faizle 1 milyon 250 bin TL kredi kullandıracaklarını, devletin hibe ve krediyle milletin yanında olduğunu söyledi.

Amaçlarının İstanbul’da dönüşüm ihtiyacı olan 1,5 milyon konuttan 300 binini 200 bini yerinde 100 binini rezerv alanında olmak üzere 1 yıl içinde tamamlamak olduğunu getirdi. Gelecek hafta Çarşamba günü başvuruların başlayacağını, kampanyanın detaylarını bakanlığın duyuracağını açıkladı.

Kira Yardımı

İkinci müjdenin kira yardımıyla ilgili olduğunu belirten Erdoğan, İstanbul’da kira yardımlarını 3500 TL’den 5250 TL’ye çıkardıklarını, vatandaşların kira yardımından yararlanabileceğini veya kredi kullanıp evlerini yenileyebileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.