Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Mesajı Net: Piyasa Artık Ona Göre Davranacak

Merkez Bankası’nın dünkü açıklamalarını değerlendiren Alaattin Aktaş, alınan kararın yerinde olduğunu söyledi.
TCMB’nin Mesajı Net: Piyasa Artık Ona Göre Davranacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün Kasım ayı faiz kararını açıkladı. Ekonomistler 250 baz puanlık artış beklerken, 500 baz puanlık bir artış yapıldı. Politika faizi böylelikle yüzde 40’a çıkarıldı. Bugünden itibaren de bankalarda mevduat faizlerinin yükseldiğini izleyeceğiz.

Merkez Bankası, sıkılaştırma adımlarının kısa bir zaman içinde tamamlanacağı mesajını verdi. Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş ise bugün kaleme aldığı yazıda TCMB’nin faiz kararını değerlendirdi.

Merkez Bankası Doğru Olanı Yaptı

Merkez Bankası’nın 500 baz puanlık faiz artışı için “Doğru olan buydu.” yorumunu yapan Aktaş, eğer piyasanın beklediği gibi 250 baz puan gelseydi olumlu bir etkisi olmayacağını söyledi.

Bunun yanında bu oranda yapılan bir artışın, daha önce verilen mesajların tekrarlanacağı anlamı oluşturacağı için de bir anlamı olmayacağını, o nedenle doğru bir adım atıldığını dile getirdi.

Bu oranın bile yeterli olup olmayacağının özellikle de enflasyonla mücadele açsından tartışmalı olduğunu belirtti. Yüzde 40 artışa bağlı olarak oluşacak diğer faizlerin, yabancıları iç borçlanma senedine yatırıma yöneltebileceğini, bunun da zaman içinde görüleceğini ifade etti.

Şimdi Kayıt Olun

TCMB’nin daha önceki açıklamalardan farklı olarak faiz artışında sona yaklaşıldığı ifadesini kullandığını belirterek, önümüzdeki toplantılar için beklentilerini açıkladı.

Aralık ayında 500 baz puandan daha az artış bekleyen Aktaş, yüzde 42,5 ile parasal sıkılaştırmanın tamamlanacağını düşünüyor. Bir başka ihtimal ve duruma göre Ocak ayında yüzde 45’e çıkarıp durabileceğini de değerlendiriyor.

Faiz Yaklaşık Bir Yıl Düşürülmeyecek

Dünkü açıklamaların faizin yaklaşık bir yıl boyunca kesinlikle aşağı çekilmeyeceği anlamına geldiğini fakat TCMB’nin buna gücü yetip yetmeyeceğinin tartışma konusu olduğunu söyledi.

PPK’nın toplantılar sonrasında genelde ucu açık ve yuvarlak ifadelerden oluştuğunu fakat bu kez geçer not aldığını belirtti.

Merkez Bankası’nın faiz artışının sona yaklaştığı şeklinde net mesaj verdiğini, piyasanın da bundan sonra ne yapacaksa ona göre hareket edeceğini söyledi.

Sözlerini “Faiz artacak ve buna bağlı olarak iç borçlanma senetlerinin fiyatı düşecekse yabancı gelir mi? Bekler! Faizin tepe noktaya ulaşmasını ve borçlanma kağıtlarının fiyatının dibe inmesini bekler! Bu beklentiyi körükleyen de hep “Faiz daha da artacak” mesajını veren Merkez Bankası idi. Şimdi artık faizin hangi düzeye kadar artırılacağı iyi kötü biliniyor. Çok muhtemeldir ki faiz yüzde 42.5 ya da yüzde 45 olacak ve orada bir süre gidilecek. Herkes hesabını kitabını bu orana göre yapacak.” şeklinde sürdüren Aktaş, kararı olumsuz bulanların olduğuna da dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın