Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Faiz Kararına Banka ve Aracı Kurumlardan Olumlu Tepki

TCMB'nin faiz kararı sonrasında bazı banka ve aracı kurumlardan olumlu değerlendirmeler geldi. Detaylar haberde...
TCMB’nin Faiz Kararına Banka ve Aracı Kurumlardan Olumlu Tepki
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bugün birkaç saat önce yurt içi piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Buna göre Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarma kararı alındı. Söz konusu karar sonrasında aracı kurum ve bankalardan değerlendirmeler geldi.

Yapı Kredi Bankası, TCMB’nin kararının piyasa beklentileriyle paralel olduğunu bildirdi.

Banka, bu kararın değişim-dönüşüm-sadeleşme sürecinin inandırıcılığını artırdığını kaydetti. Aylık enflasyonun düşüşe geçmesi ile algının olumluya dönebileceği aktarıldı.

Bunun yanında TL faizinin daha cazip hale gelebileceği için alternatif maliyet hesabı biraz daha öne çıkabileceği bildirildi. Yeni ekonomi yönetiminin ortaya koyduğu çabada maliye ve para politikasındaki uyum önemli olduğu kaydedildi.

“Faiz Artırımının Duracağına Yönelik Bir Vurgu Yok”

İntegral Yatırım ise paylaştığı notta faiz kararının piyasanın beklentisinde gerçekleştiğini ve piyasanın doğru yerde konumlandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu karar metninde gelecek faiz artırımlarına ilişkin net bir patika vurgusu ve faiz artırımının duracağına yönelik bir vurgu olmadığı belirtildi.

Faiz artışının devam edeceğini anlamanın mümkün olduğu aktarıldı. Miktarsal ve kredi anlamında sıkılığın devam edeceği bildirildi. İntegral Yatırım tarafından yapılan açıklamada TL varlıklara yönelik talebin yurt içi ve yurt dışı tarafta artmasının fiyat istikrarına olumlu katkı sağladığı aktarıldı.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan IKON Menkul, TCMB’nin bu kararla enflasyon baskılarının yoğunlaştığına dikkat çektiğini, faizi artırma kararı aldığını ve sıkılaşmanın gerekli seviyelerde devam edeceği sinyalini açıkça verdiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.