Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Alanı Küçülüyor! Ufukta Lira için Daha Fazla Düşüş Var

Küresel sıkılaştırmaya meydan okuyarak bir kez daha faiz indirimine giden TCMB’nin kararı tüm dünyada yankılanıyor. Bugün zirve yineleyen dolar için gelen tahmin haberde...
TCMB’nin Alanı Küçülüyor! Ufukta Lira için Daha Fazla Düşüş Var
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün bir hafta vadeli ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürdü. Böylelikle geçen ayki indirimin ardından piyasaları bir kez daha şaşırttı. Dolar kuru, TCMB’nin faiz indirimine tepki olarak 18,4093 ile rekor kırarken görüş bildiren uzmanlar lirada daha fazla düşüşe işaret etti.

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, ülkede enflasyonun yüzde 80’i aştığı bir zamanda TCMB’nin faiz indirerek ekonomik ve finansal mantığa meydan okuduğunu söyledi.

CNBC ise ilgili haberinde Türkiye’nin aylardır sürdürdüğü düşük faiz kampanyasının lira üzerinde baskıları artırdığını söyledi.

Birçok ekonomist lirada daha fazla düşüş öngörürken Londra merkezli Capital Economics’e göre TL, Mart 2023’e kadar dolar karşısında 24‘e düşecek.

Firmanın kıdemli yükselen piyasa ekonomisti Liam Peach, “Lira ve reel oranlar üzerinde yarattığı baskı nedeniyle daha fazla gevşeme için alan giderek daha da sınırlı hale geliyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye çok büyük bir cari açık veriyor ve bunu finanse etmek için yabancı sermaye girişlerine bağımlı hale geldi. Türkiye’de döviz rezervleri o kadar düşük ki Merkez Bankası gerçekten devreye girecek durumda değil” sözleriyle devam etti.

Ekonomiste göre bir noktada güven o kadar azalacak ki bu hayati akışlar muhtemelen kuruyacak. Faiz oranlarını daha da düşürmenin Türkiye’nin bu sermaye akımlarını çekmesini zorlaştırdığını ekledi.

Bu arada TCMB, geçen hafta yayımladığı son raporunda Ağustos’ta yüzde 80’i aşan enflasyon için yıl sonu beklentisini yüzde 67,73’e düşürdü. Piyasa katılımcıları anketinde 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi ise yüzde 41,99’dan yüzde 36,74’e çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.