Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin 2023 Zararında En Büyük Payı Bu Kalem Oluşturuyor

Merkez Bankası’nın geçen yıla ilişkin paylaşılan bilançosunda 800 milyar TL’yi aşan zarar dikkat çekmişti. Ekonomistler artan zararda KKM’nin payına dikkat çekti.
TCMB’nin 2023 Zararında En Büyük Payı Bu Kalem Oluşturuyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yakın zamanda 2023 yılına ilişkin bilançosunu yayımladı. Resmi Gazete’de yayımlanan bilançoya göre Merkez Bankası’nın geçen yıl zararı 818,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bilanço aktifindeki değerleme hesabı ise 817.8 milyar lira oldu. Ekonomistler bilançodaki zararda en büyük kalemin Kur Korumalı Mevduat (KKM) olduğuna dikkat çekti.

TEPAV Makroekonomi Çalışmaları Grubu Direktörü Ali Çufadar, zararın ana kaynağının kur korumalı mevduat uygulaması (KKM) olduğunu, bir miktar zararın da Merkez Bankası’nın forward döviz işlemlerinden geldiğini söyledi. Çufadar, değerlendirmesinde zararın 2 yıldan fazla sürede tasfiye edilebileceği tahmininde bulundu.

Daha önce 90’lı yıllarda oluşan zararın ana hissedar Hazine tarafından iç borçlanma senetleriyle karşılandığı yıllar olduğunu ancak bu dönem için benzeri bir uygulamaya gidilmeyeceği belirten Çufadar; zararın geçmiş yıllar zararı hesabında taşınmaya devam etmesi ve yıllar içinde tasfiye edileceğini tahmin ettiğini ifade etti.

Teknik olarak, gelecek yıllarda, geçmiş yıllar zararı dışında dönemsel olarak kar edilmesi halinde Hazine’ye kar aktarımının mümkün olduğunu ancak bunun uygun olmayacağını aktaran uzman isim, zararın yönetiminde de likidite sorunu oluşmaması yönünde yaklaşım olacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Türk lirasındaki aşırı değer kaybı nedeniyle 2021’in sonlarında Kur Korumalı Mevduat modeli uygulamaya konmuştu. Hayata geçirilen bu sistem Merkez Bankası’nın büyük zararı nedeniyle yeniden tartışılır hale geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın