Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine’ye Kötü Haber: TCMB’de 800 Milyar TL’yi Aşan Zarar Var

Önceki yıl kâr elde eden ve Hazine’ye aktarımda bulunan Merkez Bankası bu kez yüzleri güldürmedi. Merkez, tarihi zarar açıkladı. Detaylar haberde;
Hazine’ye Kötü Haber: TCMB’de 800 Milyar TL’yi Aşan Zarar Var
HABER GİRİŞ

Yükselen döviz kurlarını baskılamak için tercih edilen arka kapıdan dolar satma ve kur korumalı mevduat (KKM) sistemindeki faiz yükünü sırtlanma tercihleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) karnesine eksi yazdı. TCMB, 2023 bilançosunda tarihi zarara imza attı.

Resmi Gazete’de paylaşılan bilanço verilerine göre 2022 yılında 72 milyar TL kâr açıklayan Merkez Bankası, geçen yıl 818,2 milyar TL zarar yazdı. Merkez’in geçen yıl kaydettiği toplam aktifleri ise 6,9 trilyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Merkez Bankası’nın yazdığı zarar, likidite yönetimi için önemli olduğundan, Hazine’ye sağlanacak kâr transferi boşluğa düşmüş oldu.

Merkez Bankası’nın kâr elde etmesi durumunda, söz konusu kârı ihtiyat akçesi olarak Hazine’ye aktarması planı yapılıyordu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.