Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Yeni Enflasyon Araştırması: Reel Sektörden Yüksek Beklenti

Merkez Bankası tarafından Haziran ayına ilişkin gerçekleştirilen sektörel enflasyon beklentileri raporunda, reel sektörün tahmini yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti.
TCMB’den Yeni Enflasyon Araştırması: Reel Sektörden Yüksek Beklenti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Piyasa Katılımcıları Anketi, İktisadi Yönelim Anketi ve Türkiye İstatistik Kurumu ile iş birliği içinde yürütülen Tüketici Eğilim Anketi aracılığıyla finansal ve reel sektör uzmanları, imalat sanayi firmaları ve hanehalkının 12 ay sonrası yıllık tüketici enflasyonu beklentilerini derlediği raporunu paylaştı.

Araştırma, ekonomide fiyat veren aktörlerin enflasyon beklentilerinin piyasa katılımcılarının tahminlerinden çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Haziran ayında yayımlanan sektörel enflasyon beklentileri raporuna göre, piyasa katılımcılarının 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisi 1,4 puan düşerek yüzde 31,8 olarak kaydedildi.

TCMB sektörel enflasyon beklentileri
Kaynak: TÜİK

Reel sektör tarafında ise beklentilerin arttığı gözlendi. Rapora göre, reel sektör temsilcilerinin 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisi 0,2 puan artarak yüzde 56,2 oldu.

Hanehalkının enflasyon beklentisinde ise düşüş yaşandı, ancak beklentileri diğer iki kesimin oldukça üzerinde gerçekleşti. Haziran ayında hanehalkının 12 ay sonrası yıllık enflasyon beklentisi 4,6 puan azalarak yüzde 71,5 seviyesine geriledi.

Gelecek 12 aylık dönemde enflasyonun düşeceğini bekleyen hanehalkı oranı bir önceki aya göre 2,4 puan artarak yüzde 33,5 seviyesine ulaştı. TÜİK tarafından yapılan araştırmada ise Mayıs ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 75,45 olarak gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.