Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den TL Mevduatı Destekleyici Yeni Bir Hamle Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla yeni bir adım atıldığını duyurdu. Detaylar haberin devamında;
TCMB’den TL Mevduatı Destekleyici Yeni Bir Hamle Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası mevduata geçişe yönelik adımlarIarı güçlendirme ve miktarsal sıkılaştırma sürecinin sürdürülmesi adına yeni hamlelerini duyurmaya devam ediyor.

Bu doğrultuda, TCMB’nin Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Açıklamada, zorunlu karşılık uygulamasında; kur korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranlarının 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilmesine karar verildiği ifade edildi.

Öte yandan döviz cinsinden mevduat/katılım fonu hesapları için Türk lirası cinsinden tesis edilen ilave zorunlu karşılık oranının yüzde 4’ten yüzde 8 seviyesine yükseltilmesine karar verildiği belirtildi.

TCMB Zorunlu Karşılıklara İlişkin Basın Duyurusu Yaptı
Kaynak: Resmi Gazete

Para Politikası Kurulu’nun 25 Ocak 2024 tarihli kararında, devam eden sadeleştirme süreciyle uyumlu şekilde, kredi arzında ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara karşın, makroihtiyati kararlarla parasal aktarım mekanizmasının destekleneceğinin ifade edildiği hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

TCMB, 2024 yılının ilk faiz kararında, piyasaların beklentilerine paralel olarak bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’ten yüzde 45’e yükseltmişti.

Karar metninde, politika kararlarının enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak finansal ve parasal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın