Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’den Reeskont İşlemlerinde İskonto Faiz Oranı Değişikliği

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile TCMB'nin reeskont işlemlerinde iskonto faiz oranları yükseltildi. Detaylar haberde;
TCMB’den Reeskont İşlemlerinde İskonto Faiz Oranı Değişikliği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranları ve avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarıyla ilgili değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Merkez Bankası’nın aldığı yeni karar 1 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

TCMB İskonto Faiz Oranını Artırdı

Yayımlanan tebliğe göre vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 35,75 olarak tespit edildi.

Avans işlemlerinde uygulanacak faiz ise yıllık yüzde 36,75 olarak güncellendi.

TCMB Tebliğ 1 Kasım 2023
Kaynak: Resmi Gazete

28 Eylül’de alınan kararla reeskont işlemlerinde uygulanan iskonto faiz oranı yıllık yüzde 30,75, avans işlemlerinde uygulanan faiz oranı ise yıllık yüzde 31,75 seviyesindeydi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

TCMB bankacılık sektörünün geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskont olarak kabul ediyor. Türkiye’de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar TCMB tarafından belirleniyor.

Reeskont, iskonto edilmiş ya da bir bedel karşılığı el değiştirmiş olan kıymetlerin, bir bedel karşılığında yeniden el değiştirmesi olarak tanımlanıyor. Merkez Bankası tarafından uygulanan faize “reeskont faiz oranı” adı verilirken, reeskonta kabul edilebilen senetler karşılığında avans verilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.