Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Kotasyonlu Swap Hamlesi: Limit Düşürüldü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kotasyonlu swap işlemlerinde uygulanan limitin düşürüldüğü belirtildi. Detaylar geliyor...
TCMB’den Kotasyonlu Swap Hamlesi: Limit Düşürüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sadeleşmeye yönelik adımlar kapsamında yeni bir düzenleme yaptı. Bloomberg HT’nin ulaştığı bilgiye göre TCMB piyasadaki fonlama yapısındaki etkinliği artırmak adına kotasyonlu swap kanalına yönelik adım attı.

Banka İdare Merkezi’nden bankalara konuyla ilgili yazı gönderildiği belirtildi. Gönderilen yazıda, kotasyon yoluyla gerçekleştirilen vadesi gelmemiş toplam swap satış işlem miktarında Döviz ve Efektif Piyasalar işlem limitlerinin yüzde 30’undan yüzde 3’üne indirildiğine yer verildi.

Bu kapsamda banka bazında limitlerin de banka bazında belirlenmiş olan Döviz Efektif Piyasalar işlem limitlerinin yüzde 3’ü ile sınırlandığı bilgisi verildi. Söz konusu limit kullanımlarının döviz ve efektif piyasalar işlem limitlerinden düşülmeden bağımsız olarak uygulanacağı aktarıldı.

Son dönemde bu işlemlerin kullanımının azalması nedeniyle yapılan düzenlemenin sınırlı etki yaratacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar TCMB’nin ilerleyen dönemde geleneksel swap kanalında da benzer bir adı atabileceğini belirtiyor.

Swap işlemleri spot piyasalarda döviz ticareti yapılmasına imkan tanıyor. Merkez Bankası son günlerde bu yolla fonlama oranını artırıyordu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın