Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den İhracatçıya Yönelik Karar!

TCMB tarafından alınan son kararla ihracatçının finansman maliyeti düşerken, firma limitleri yükseltildi. İşte yeni adımın detayları...
TCMB’den İhracatçıya Yönelik Karar!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) ihracatçının finansman maliyetlerine ve firma limitlerine yönelik adım geldi. TCMB’den bankalara konuya dair karar gönderildi.

Bloomberg’de yer alan habere göre TCMB’den ihracatçının finansman maliyetlerini düşürecek adım geldi.

İhracatı teşvik eden reeskont kredilerinde finansman maliyeti düşürüldü, firma limitleri ise yükseltildi. Buna göre ihracatçıların ve KOBİ’lerin finansmana erişimi artacak, finansman maliyetleri yaklaşık 15 puan azalacak.

Bankalara gönderilen uygulama talimata göre reeskont kredilerinin toplam faiz maliyeti, Merkez Bankası politika faizi seviyesini aşmayacak.

Ayrıca karar kapsamında mikro işletmeler için reeskont limiti 5 milyon TL, küçük işletmeler için 50 milyon TL, orta ölçekli işletmeler için de 250 milyon TL olarak revize edilecek.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında TCMB, net ihracatçılık kriterinin hesaplanmasında firmaların yatırım malı ithalatının dahil edilmemesine karar verdi. Böylece yatırım kaynaklı ithalat harcamalarının net ihracatçılığı sınırlandırması önlenecek.

TCMB, daha önceki kararlarında reeskont kredisi kullandırım limitlerini kademeli olarak 300 milyon TL’den 3 milyar TL’ye yükseltmişti. Merkez Bankası ayrıca Eylül ayının son haftasında reeskont işlemlerinde ve avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarıyla ilgili değişikliğe gitmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın