Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Faiz Hamlesi! Bu Hesaplara Ödenen Oran Değişti

TCMB, ECB’nin faiz indiriminin ardından yabancı para serbest hesaplara ödenecek faizi 25 baz puan indirdi. İşte detaylar;
TCMB’den Faiz Hamlesi! Bu Hesaplara Ödenen Oran Değişti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Avrupa Merkez Bankası’nda (ECB) uzun sürenin ardından gerçekleşen faiz indiriminin ardından yabancı para serbest hesaplara verilen faiz oranını değiştirdi.

TCMB, Türk lirası cinsindn ve ihbarlı döviz mevduat hesap bakiyelerinin fazla tesis edilen kısmına (ortalama tesis edilen tutarlar ile ortalama tesis edilmesi gereken tutarlar arasındaki faiz) uygulanan faiz oranını yüzde 4,75’ten yüzde 4,50 seviyesine düşürdü.

ECB’nin faiz indirimi sonrası döviz depo alım faiz oranı tüm vadelerde yüzde 4’ten yüzde 3,75’e, döviz depo satım faiz oranları ise 1 hafta vadede yüzde 6’dan yüzde 5,75’e, 1 ay vadede yüzde 6,5’ten yüzde 6,25’e indirildi.

Avrupa Merkez Bankası 6 Haziran tarihinde aldığı kararla 5 yıl sonra ilk faiz indirimini gerçekleştirdi ve oranı yüzde 4’ten yüzde 3,75 seviyesine güncelledi. Banka, para politikası kısıtlamalarının derecesinin hafiflemesi için zamanın geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.