Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Enflasyondaki Düşüşün Ayrıntılarını Paylaştı

Merkez Bankası tarafından son enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirme paylaşıldı. Hizmet grubunda sınırlı olmak üzere tüm gruplarda düşüş gözlendiği belirtildi.
TCMB’den Enflasyondaki Düşüşün Ayrıntılarını Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sekiz ay sonra yavaşlayan yıllık enflasyon verisinin ardından fiyat gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerini kamuoyuna sundu.

TCMB, yıllık enflasyonun tüm gruplarda, hizmet sektörü de dahil olmak üzere, sınırlı bir düşüş gösterdiğini belirtti. Hizmet grubunda aylık fiyat artışının, bir önceki aya göre zayıflamakla birlikte yüksek seyrini koruduğunu ifade eden TCMB, kira ve lokanta-otel alt gruplarında fiyat artışının yavaşladığını, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerinde ise güçlendiğini açıkladı.

Değerlendirmeye göre, dayanıklı tüketim mallarının fiyatları döviz kurundaki ılımlı seyir, iç talep gelişmeleri ve otomobildeki indirim kampanyaları nedeniyle uzun bir aranın ardından Haziran ayında geriledi.

Gıda grubunda aylık fiyat artışının bir önceki aya yakın gerçekleştiğini belirten Merkez Bankası, işlenmiş gıda alt grubunda ekmek ve tahıl fiyatlarının öne çıktığını vurguladı.

İşlenmemiş gıda alt grubunda ise mevsimsellikten arındırılmış verilerin taze meyve ve sebze fiyatlarında önemli bir artışa işaret ettiğini belirten TCMB, son aylarda belirgin bir artış eğilimi gösteren kırmızı et fiyatlarının Haziran ayında düştüğüne dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Dün TÜİK tarafından açıklanan raporda, Haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 71,70 olarak gerçekleştiği bildirildi. Aylık bazdaki artış ise yüzde 1,64 olarak açıklandı bu rakamlar enflasyonda yavaşlamanın başladığına işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.