Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Enflasyon Tespiti: O Grubun Ateşi Dinmiyor

Aylık fiyat hareketlerini merceğe alan Merkez Bankası’ndan enflasyonu etkileyen kalemlere ilişkin dikkat çeken değerlendirmeler geldi. Detaylar haberde;
TCMB’den Enflasyon Tespiti: O Grubun Ateşi Dinmiyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ay yayımladığı fiyat değerlendirme raporunu paylaştı. Ekim ayındaki fiyat gelişmelerini yakın takibe alan Merkez Bankası, gıda enflasyonunun ateşinin sürdüğü tespitini yaptı.

Özellikle düşük gelir grubundaki vatandaşları enflasyona karşı ezen gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekilen raporda, taze meyve-sebze hariç gıda ürünlerinde fiyat artışlarının güçlü bir yükseliş göstermeye devam ettiği ortaya kondu.

TCMB Aylık Fiyat Değerlendirme Raporu
Kaynak: TCMB

Enerji Kalemi Gelecek 2 Ayda Kendini Gösterebilir

TCMB raporunda, Ekim ayında yıllık artış göstermeyen ve yüzde 61 seviyesinde yerinde sayan enflasyon verisinde hizmet ve enerjide artış yaşandığı belirtildi.

Ekim ayında doğal gaz bedelsiz kullanım sınırının üzerine çıkıldığı için aylık artışta 0,22 puanlık doğal gaz etkisi olduğu ifade edildi.

Sene sonunda ise enerji kaleminden kaynaklı aylık artışların beklendiği, “Doğal gazda tüketimin bedelsiz kullanım sınırının (ilk 25 metreküp) bir miktar üzerine çıkmasıyla, bu kanaldan aylık tüketici enflasyonuna 0,22 puanlık etki gelmiştir. Kasım ve aralık aylarında tüketimdeki artışa bağlı olarak, doğal gaz kaleminden gelen etkinin yükseleceği öngörülmektedir” ifadesiyle paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Otomobil Fiyatları İlk Kez Geriledi

Fiyat değerlendirmeleri raporunda, yüksek enflasyon ve düşük faiz ortamında yatırım aracı haline gelen otomotiv pazarındaki gelişmelere dikkat çekildi.

Ticaret Bakanlığının son günlerde artırdığı regülasyonlarla köpüğü alınan pazarda, temel mal grubuna ilişkin olarak, otomobil fiyatlarının cari yılda aylık bazda ilk kez düştüğü söylendi.

Dayanıklı mal grubunda aylık enflasyonunun son 2 yılın en düşük seviyesine çekildiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.