Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Bankalara Yeni Talimat!

TCMB, yurt dışından deprem bölgesine sağlanacak fonlarda kolaylık sağlamak amacıyla bankalara talimat mektubu gönderdi. Detaylar haberde...
TCMB’den Bankalara Yeni Talimat!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bankaların KOBİ’lere kullandırdığı kredilerde sağlanan kolaylıkları genişletmesinin ardından yeni bir adım attı. Yurt dışından deprem bölgesine sağlanacak fonlarda kolaylık sağlamak amacıyla talimat verdi.

TCMB, bankalara Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası işlemlerinin vadesine yönelik mektup gönderdi.

Merkez Bankası tarafından gönderilen talimat mektubunda depreme bölgesinde kullandırılması amacıyla uluslararası kalkınma ve yatırım bankalarının sağlayacakları acil destek fonlarının veya bu amaçla yurt dışından sağlanacak fonların kotasyon yöntemi ve 1 hafta vadeli işlemlerin vadelerinin uzatılmasının uygun olacağı aktarıldı.

TCMB’nin verdiği talimat kapsamında işlemler sadece döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkili söz konusu fonların kullandırılmasında aracılık edecek bankalar ile gerçekleştirilecek. Bankalar işlem taleplerini işlem tarihinden önce Döviz Piyasaları Müdürlüğü’ne iletecek.

İşlemler kotasyon yöntemiyle ve ABD doları/avro karşılığı Türk lirası cinsinden ve valörde döviz karşılığı Türk lirası satışı şeklinde gerçekleşecek. İşlemlere ilişkin bilgiler, işlem gerçekleştirilecek günlerde saat 10.00’da PVDS aracılığı ile DV013 sayfasında ilan edilecek.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.