Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Bankalara Sadeleşme Detaylarını İçeren Yazı

Merkez Bankası geçen hafta sadeleşme adımları kapsamında yeni kararlar almıştı. Bankalara yollanan yazıda bu kararın detayları açıklandı.
TCMB’den Bankalara Sadeleşme Detaylarını İçeren Yazı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta sadeleşme adımları kapsamında Türk lirasına geçişi özendirecek ve krediye erişimi kolaylaştıracak önemli bir karar aldı. Bu adımın ardından bankalara yollanan talimatta, bu kararın detayları açıklandı.

Söz konusu yazıda yabancı para yükümlülükleri için tesis edilen zorunlu karşılıklar üzerinden komisyon alınacağı belirtildi. Komisyon uygulamasında kur korumalı hesapların yenilenmesi ve TL’ye geçiş ile TL’nin payının artırılmasına dönük önlemler alınacağının altı çizildi.

Kur Korumalı Hesaplar için Komisyon Oranı Değiştirildi

Kur/fiyat koruma desteği sağlanan hesaplar için Merkez Bankası tarafından belirlenen koşullara göre farklılaştırılmak üzere yıllık yüzde 8, belirlenen Türk lirası payına göre farklılaştırılmak üzere yıllık yüzde 3 oranında komisyon uygulamasına geçildiği söylendi.

Yenileme ve TL payından alınacak komisyon oranına temel teşkil edecek oranlar, yüzde 100’ün üstü ve altı olarak belirlendi. Yapılan düzenleme ile TL’ye geçiş oranı yüzde 100’den daha düşük olan bankalar ve yüzde 85’in altında kalan katılım bankaları yüzde 6’nın üzerinde komisyon ödemiş olacak.

TL payına göre komisyon, en yüksek yüzde 3 olacak. Eğer hedefin üzerine çıkılırsa sıfıra indirilebilecek.

GCM Yatırım Banner

Zorunlu karşılık komisyon uygulamasının TL payına geçiş oranında nasıl hesaplanacağına dair detayların yer aldığı talimatta, gerçek kişiler için 4 hafta önceki TL payı oran değişimi yüzde 3,5’in altında kalan geçişlerde bankaya yüzde 2, tüzel kişiler için ise 18 Ağustos 2023’te hesaplanan payın altında kalan bankalardan yüzde 1 komisyon kesintisi uygulanacak.

Yenileme ve TL’ye geçiş konusunda uygulanacak komisyondan, vadesi gelen mevduat tutarı 500 milyon liranın altında kalan bankalar istisna tutulacak.

Gerçek kişiler için TL pay hesaplamasında payda kısmı 15 milyar TL’nin altında olan bankalar ve tüzel kişiler için TL pay hesaplamasında payda kısmı 10 milyar TL’nin altında olan bankaların da istisna olarak tutulduğu belirtildi.

Merkez Bankası tarafından bankalara yollanan yazıda katılım bankaları için gerçek kişi TL payı artış hedefinin yüzde 3,5 yerine yüzde 1,75 olarak uygulanmasına yönelik karar da yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.