Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Yıllık Enflasyon Alt Gruplar Genelinde Düştü

TCMB, Aralık ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Yıllık enflasyonun alt gruplar genelinde düştüğü açıklandı. Detaylar haberde...
TCMB: Yıllık Enflasyon Alt Gruplar Genelinde Düştü
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB),  Aralık ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. TCMB, dün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verisine yönelik değerlendirmede bulundu.

TCMB, tarafından yayımlanan raporda tüketici fiyatlarının Aralık ayında yüzde 1,18 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun 20,12 puan düşerek yılı yüzde 64,27 seviyesinde tamamladığı ifade edildi. Söz konusu dönemde yıllık enflasyonun tüm alt gruplarda belirgin bir düşüş kaydettiği ve hizmet grubundaki gerilemenin görece sınırlı kaldığı ifade edildi.

“Enflasyondaki Düşüş Mal ve Gıda Gruplarından Kaynaklandı”

Yıllık tüketici enflasyonundaki düşüşün baz etkisi nedeniyle temel mal ve gıda gruplarından kaynaklandığı belirtildi.

TCMB’nin yaptığı açıklamada özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah düzenlemesinin etkisiyle otomobil fiyatlarının gerilediği ifade edildi. Ayrıca ilaç fiyatlarındaki referans kur ayarlaması, beyaz eşya ile mobilya fiyatlarında devam eden artış eğiliminin daha olumlu bir görünümünün sınırladığı ifade edildi.

“Enerji Fiyatlarındaki Düşüşün Etkisi Üretici Fiyatları Üzerinde Hissedildi”

Gıda grubundaki fiyatların ise son yıllardaki tarihsel aralık ayı ortalamasına yakın bir düzeyde kaybettiği ve yıllık enflasyon alt gruplar genelinde düştüğü aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası, söz konusu raporda şu ifadelere yer verdi:

“Enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisi üretici fiyatları üzerinde de hissedilmiştir. Üretici fiyatları aralık ayında uluslararası enerji fiyatlardaki olumlu gelişmeler ve Türk lirasındaki istikrarlı seyir neticesinde, petrol ve ürünleri ile elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki gelişmelerle gerileme kaydetmiştir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.