Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobilde Vergi İndirimi Resmi Gazete’de!

Beklenen indirim haberi geldi. Otomobilde vergi indirimini sağlayacak matrah düzenlemesi bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte indirim miktarları;
Otomobilde Vergi İndirimi Resmi Gazete’de!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sıfır araç almak isteyenlerin beklediği indirim haberi bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçen hafta duyurduğu matrah düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Otomobil fiyatları için uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) matrahı yeniden düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla alınan ve Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülecek olan kararda, otomobillerin kategorilerine göre matrah oranları değişti.

Bugünden itibaren, motor silindir hacmi 1600 CC altındaki araçlarda matrah alt limiti 120 bin liradan 184 bin liraya çıkarıldı. Matrah üst limitindeki artış 200 bin lira yerine 280 bin lira olarak güncellendi.

Elektrikli Araçların ÖTV Matrah Limitleri de Değişti

Alınan kararda, elektrikli araçların ÖTV matrah limitlerinde de değişikliğe gidildi.

Söz konusu değişiklikte, motor gücü 50 kilowaatı geçen ve motor silindir hacmi 1800 CC’yi aşmayan araçlarda matrah alt limiti 130 bin liradan 228 bin liraya çıkarıldı.

GCM Yatırım Banner

Matrah üst limitindeki artış ise 170 bin liradan 350 bin liraya yükseltildi.

Matrah düzenlemesinin güncellenen tablosu şöyle;

Resmi Gazete Matrah Düzenlemesi
Kaynak: Resmi Gazete

Yeni Düzenleme Sonrası Otomobillerde Ne Kadar İndirim Olacak?

Matrah düzenlemesinin ardından güncellenen otomobil fiyatlarında beklenen indirim oranları incelendiğinde kimi dilimdeki otomobillerin fiyatlarında değişiklik olmadı.

1600 cc altı olan ve vergiler dahil satış fiyatı 594 bin 722 liranın üstünde kalan otomobillerin fiyatında değişiklik olmayacak.

Ancak yüzde 45 ÖTV oranına tâbi olan ÖTV matrah eşiği 120 bin liradan 184 bin liraya yükseltilerek, vergiler dahil satış fiyatı 212 bin 401 ila 369 bin 104 lira skalasında yer alan otomobillerin fiyatında ortalama 7 binden 54 bin liraya kadar indirim bekleniyor.

Yüzde 50 ÖTV oranına tâbi olan ÖTV matrah eşiği 150 bin liradan 220 bin liraya yükseltilerek, vergiler dahil satış fiyatı 369 bin 106 ila 467 bin 280 lira skalasında yer alan otomobillerin fiyatında ortalama 43 bin ila 78 bin lira arasında düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Yüzde 60 ÖTV oranına tâbi olan ÖTV matrah eşiği 175 binden 250 bin liraya yükseltilerek, vergiler dahil satış fiyatı 467 bin 282 ila 531 bin lira skalasında yer alan otomobillerin fiyatında ortalama 52 bin ila 59 bin liralık gerileme bekleniyor.

Yüzde 70 ÖTV oranına tâbi olan ÖTV matrah eşiği 200 bin liradan 280 bin yükseltilerek, vergiler dahil satış fiyatı 530 bin ila 594 bin 720 lira skalasında yer alan otomobillerin fiyatında ortalama 29 bin 500 ila 33 bin liralık düşüş öngörülüyor.

Amaç Yerli Otomobil Alımını Teşvik Etmek

Otomobil pazarındaki ateşin söndürülmesi için planlanan düzenlemenin, kuru tetikleyen ithal ürünlerin yerine yerli araçların satışını teşvik edecek türden olması bekleniyordu.

Alınan karar, beklentileri karşıladı. İthal otomobillerin matrahlarında değişiklik görülmedi.

Değişiklik yapılan segmentteki araçların fiyatlarındaki düşüşün, yerli otomobillere olan talebi artırması ve dolayısıyla hem enflasyonun baskılanması hem de cari açık makasının daraltılması amaçlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.