Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Seçimi Beklemeyecek! Bankalar için Yeni Kararlar Geldi

Faiz silahını bir köşeye bırakan TCMB’nin sıkılaşma tedbirleri bankacılık sektörü özelinde ilerlemeye devam ediyor. Son kararlar, kredi ve mevduat tarafını ilgilendiriyor.
TCMB Seçimi Beklemeyecek! Bankalar için Yeni Kararlar Geldi
HABER GİRİŞ

Seçimlerden sonra beklenen kredi kartı sınırlamasının çoktan geldiği konuşulurken bankacılık kaynaklarından yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Sandıkların kurulmasına sayılı gün kala faiz artışına gitme yerine iç talebi kısarak sıkılaşma yaratma niyetinde olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bir sonraki hedefi kredi muslukları oldu.

İngiliz haber ajansı Rueters’a konuşan kaynakların aktardığına göre Merkez’in sıkılaştırma tedbirleri kapsamında kredi kartlarında ek taksitleri kaldırma ve nakit avans uygulamasını kısıtlama adımlarına kredileri düşürme seçeneği de eklendi.

Yüksek faizle 20 yıllık zirvesini görse de finansman ihtiyaçları için yükselişi devam eden ticari kredilerin limitleri kimi bankalarda 100 bin liraya kadar çekildi. Artan maliyetler yüzünden üretimde zorlanma yaşansa da tarımsal kredilerde de limitler düşürüldü.

2023 seçimlerinden önceki düşük faiz politikasında yüzde 15’in altında olan TL ticari kredi faizleri TCMB verilerine göre bu ayın ilk haftasında yüzde 54’ün üzerinde olsa da kimi bankalarda bu oran yüzde 60 seviyelerine ulaştı.

Hedef Yine TL Mevduatlar

TCMB’nin zorunlu karşılıkların uygulama talimatında yaptığı değişikliğe ilişkin de bilgi veren kaynaklar, bu hamlenin mevduat faizlerinde yukarı etki yaratacak nitelikte olduğunu paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Daha önce olduğu gibi zorunlu karşılıkların bloke olarak tesis edilmesi uygulamasının hem TL likiditeyi sıkılaştıracağı hem de mevduat faizlerini yükselterek mudileri TL’ye özendireceği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.