Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Gaza Bastı! Kredi Kartlarına Yeni Kısıtlama Geldi

Beklenen kredi kartı sınırlaması çoktan geldi. Yasal düzenleme deklare edilmese de bankalar nakit avans ve ek taksit uygulamaları özelinde kısıtlamaları artırdı.
Bankalar Gaza Bastı! Kredi Kartlarına Yeni Kısıtlama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geliri yüksek enflasyonun karşısında düşük kalan vatandaşların finansman kaynağı olarak görülen nakit avans uygulamasına kısıtlamalar gelmeye devam ediyor. Dün kredi kartları üzerinden verilen nakit avans uygulamasında taksit sayısının 11 Mart 2024 tarihi itibarıyla 12 aydan 3 aya düşürülmesinin ardından bu kez de limit sınırı geldi.

Bankaların, müşterilerinin kredi kartı nakit avans limitlerini yüzde 25 ile sınırladığı öğrenildi. Limit sınırlamasına ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından resmi yazışma yapılmadığı ancak ek taksit ve gelirden bağımsız kart limiti konusunda bankalarla iletişime geçildiği kaydedildi.

Ek Taksit Uygulaması Çoktan Son Buldu

Enflasyonla mücadele kapsamında iç talebi düşürme ve tüketimi kısarak ekonomiyi soğutma amacı güden ekonomi yönetimi, kredi kartı sınırlamasını kamuoyunun gündemine sunmuş ancak geçim sıkıntıları nedeniyle yüksek reaksiyon görmüştü.

Söz konusu düzenlemelerin seçimden önce gelmeyeceği netleşse de sandıklar kapandıktan sonraki süreçten korkan vatandaşlar ihtiyaçlarını öne çekerek iç talepteki artışı daha da yukarı taşıdı.

Merkez Bankası, yakın zamanda bankalara kredi kullandırımlarına ilişkin sınırlama getirse de kredi kartlarındaki büyüme hızının devamı geldi.

GCM Yatırım Banner

Seçimden sonra kredi kartı düzenlemesi kapsamında faiz, taksit sayısı ve limit kontrollerinin gelmesi beklense de bankalar sınırlamaları hayata geçirmeye başladı.

Nakit avans tarafına getirilen kısıtlardan önce alışverişlerde imkan tanınan ek taksit uygulamasının da son bulduğu öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.