Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalardan Beklenen Adım: Nakit Avansta Taksit Sınırlaması!

Yerel seçimlerin ardından kredi kartı kullanıma yönelik kısıtlamalar geleceği biliniyordu. Bekleyişin ortasında nakit avansta taksit sınırlamasına yönelik bir adım atıldı.
Bankalardan Beklenen Adım: Nakit Avansta Taksit Sınırlaması!
HABER GİRİŞ

Bu ayın sonunda gerçekleşecek yerel seçimler sonrasında, enflasyonun düşürülmesi için tüketimin yavaşlatılması kapsamında kredi kartı kullanımına yönelik kısıtlamalar getirilmesi bekleniyor.

Bu çerçevede seçimlere sayılı günler kala bankalardan taksitli nakit avans kullanımına yönelik yeni bir adım atıldı. Bankalar tarafından kredi kartından nakit avansta taksit sayısı bugün itibarıyla üçe kadar düşürüldü. Halihazırda taksitli nakit avans sınırı 12 ay olarak uygulanıyordu.

Kaynaklar vatandaşların en ucuz finansman kaynağı olarak taksitli nakit avansı gördüğünü ve bu nedenle kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının yoğun olarak kullanıldığını belirtiyor. Bankaların almış olduğu bu kararla ilgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yazılı talimat gitmediği ancak sözlü yönlendirme yapıldığı bildirildi.

TCMB geçen ay gerçekleştirdiği ve faiz kararını almış olduğu son toplantısında, ilave sıkılaştırma adımlarının atılacağının sinyalini vermişti. Geçen hafta açıklanan Şubat ayı enflasyon rakamlarının beklentiyi aşmasını takiben, ihtiyaç ve ticari kredilerde büyüme sınırı düşürülmüştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.