Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Raporu Paylaştı: Kapasite Kullanım Oranı Arttı

TCMB imalat sanayi kapasite kullanım oranı raporunu yayımladı. Şubat ayında kapasite kullanım oranı artışa geçti. Detaylar haberde...
TCMB Raporu Paylaştı: Kapasite Kullanım Oranı Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayına yönelik imalat sanayi kapasite kullanım oranı raporunu açıkladı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren bin 725 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtların değerlendirilmesi sonucunda kapasite kullanım oranı (KKO) artış gösterdi.

Rapora göre mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) Ocak ayına göre 0,6 puan arttı. Yüzde 77 seviyesine yerleşti.

Mevsimsel etkilerden arındırılmamış Kapasite Kullanım Oranı (KKO) aylık bazda 0,2 puan artarak yüzde 76,4 seviyesinde yer aldı.

KKO ve Mevsimler Etkilerden Arındırılmış KKO
Kaynak: TCMB

KKO’nun toplu sonuçlara ilişkin gelişmeleri incelendiğinde geçen yıl Şubat ayında 73,1 seviyesinde olan tüketim malları, bu yıl Şubat’ta 73,6 seviyesinde kayda geçti.

Dayanıklı tüketim malları 72,1, dayanıksız tüketim malları ise 73,8 seviyesinde, ara mallar ise 76,7 seviyesinde kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Yatırım mallarında ise düşüş görüldü. Geçen yıl Şubat ayında 78,1 seviyesinde kayda geçen yatırım malları, 76,4 seviyesine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.