Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Nisan’da Para Arzında Büyümeyi Açıkladı

Merkez Bankası istatistiklerine göre geniş para arzı, yılın dördüncü ayında yıllık yüzde 63,1 büyüdü. Büyüme oranı, Mart ayındaki artışı aştı. İşte detaylar;
TCMB Nisan’da Para Arzında Büyümeyi Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan aylık para ve banka istatistikleri raporuna göre geniş para arzı M3, Nisan 2022 döneminde yıllık bazda yüzde 63,1 büyüdü.
Mart ayında büyüme yüzde 60,1 olmuştu.

En dar para tanımı olan M1’in yıllık büyüme oranı ise Mart’ta yüzde 81,7 büyümenin ardından Nisan’da yüzde 85,8’e yükseldi.

Nisan Para Arzı
KAYNAK: TCMB

Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için Nisan’da yüzde 26,0 olarak gerçekleşti. Mart’ta oran yüzde 22,4 olarak kaydedilmişti. Finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler Mart ayında yüzde 50,3 iken, Nisan 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 53,2 oranında arttı.

Para Arzına En Büyük Vadeli Mevduatlardan Geldi

Geniş para arzı bileşenlerinin para arzındaki yıllık büyümeye katkısı incelendiğinde vadeli mevduatların para arzına en büyük katkıyı sağlayan kalem olduğu görüldü. TCMB raporuna göre vadeli mevduatları, vadesiz mevduatlar izledi.

Nisan 2022’de geniş para arzı M3’te gözlenen yıllık yüzde 63,1’lik büyümede etkili olan artış yüzde 37,1 ile vadeli mevduatlar oldu. Ardından yüzde 22,1 ile vadesiz mevduatlar geldi. Diğer kalemlerin katkısı sınırlı düzeyde kaldı.

GCM Yatırım Banner

M3’teki büyümenin karşılık kalemlerine yansıması yüzde 57,1’i özel sektörden, yüzde 14,2’si genel yönetimden, yüzde 2,2’si banka dışı finansal kuruluşlardan ve yüzde 6,1’i net dış varlıklardan alacaklarda artış şeklinde oldu. Öte yandan diğer kalemler (net) yüzde 16,4 oranında azalışla katkı yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.