Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Nisan Ayı Faiz Kararını Açıkladı: Sonuç Şaşırtmadı

TCMB piyasaların günlerdir beklediği Nisan ayı politika faiz kararını açıkladı. Beklentilere paralel olarak faiz oranı sabit tutuldu. İşte son veriler...
TCMB Nisan Ayı Faiz Kararını Açıkladı: Sonuç Şaşırtmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022 Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı.

Toplantı sonrası paylaşılan raporda, etkisi sürmekte olan jeopolitik riskler, küresel ve bölgesel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açtığı kaydedildi.

Küresel Enflasyon Vurgusu

Açıklamada son dönemde yaşanan küresel gıda güvenliğindeki belirsizlik, emtia fiyatlarındaki yükseliş, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının daha da belirgin hale gelmesi nedeniyle uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açtığına yer verildi.

TCMB, yüksek küresel enflasyonun yakından izlendiğini belirterek, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirdiğine dikkat çekti.

Son dönemde enflasyondaki yükselişle ilgili jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam ettiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Finansal İstikrara Yönelik Adımlar Sürecek

Kurul finansal istikrarın tesisi için atılan ve kararlılıkla sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlanacağını belirtti.

TCMB ilgili raporda, “Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edilecektir” ifadelerini kullandı.

Kurum 2022’nin başından bu yana değişiklik yapmadı ve Nisan ayında da politika faizini sabit tutarak yüzde 14 seviyesinde bıraktı. Yeni yıldan itibaren faiz oranları yüzde 14 seviyesinde tutulmaya devam ediyor.

TCMB’nin faiz indirimleri geçtiğimiz yılın Eylül ayından itibaren başlamıştı. Eylül, Kasım ve Aralık aylarında 100’er baz puanlık faiz indirimleri yapılmış ve oran yüzde 14’e kadar çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın