Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Menkul Kıymet Tesis Oranı Düşürüldü

TCMB, yabancı para yükümlülükler için yüzde 5 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranını yüzde 4 seviyesine indirdiğini açıkladı.
TCMB: Menkul Kıymet Tesis Oranı Düşürüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararının açıklanmasının ardından 3 yeni basın duyurusu yaptı. Banka politika faiz oranını beklentiler çerçevesinde 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’e yükseltti.

Hemen ardından kredi kartı faiz oranları ve menkul kıymet tesisi hakkında alınan yeni kararlar duyuruldu.

Bankanın, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirdiği belirtilirken, bu çerçevede yabancı para yükümlülükler için yüzde 5 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranının yüzde 4’e indirileceği bildirildi.

29 Aralık 2023 tarihinde sona erecek olan kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulamanın 6 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Depremin olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla deprem bölgesine kullandırılan kredilerin menkul kıymet tesis uygulamasından muafiyetine yönelik hususların Haziran 2024’e kadar devam edeceği aktarıldı.

Şimdi Kayıt Olun

Türk Lirası mevduatın önceliklendirilmesine ilişkin politikalar kapsamında Türk lirası mevduatı destekleyici adımlara devam edileceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın