Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Kararı Verdi! TİM Başkanı “Takdire Şayan” Dedi

TCMB, ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde faiz maliyetine sınır getirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Gültepe, kararı takdire şayan karşıladı. Detaylar haberde...
TCMB Kararı Verdi! TİM Başkanı “Takdire Şayan” Dedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), dün ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde toplam faiz maliyetine üst sınır getirildiğini duyurmuştu. Karar hakkında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’den değerlendirme geldi.

TCMB, ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde iskonto oranı azami yüzde 25,93’te sabit tuttu. Haber7’ye değerlendirmede bulunan TİM Başkanı Gültepe, bu kararı takdire şayan karşıladığını açıkladı.

Bu kararın Merkez Bankası’nın üretim ve ihracata ne kadar destek verdiğini gösterdiğini dile getirdi. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a teşekkür etti.

Politika faizinin yüzde 40 olduğu bu dönemde mevcut üretici ve ihracatçı ve uzun vadeli yatırımlarda olan faiz oranlarının değişmemesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Bunun yanında krediye ulaşma noktasında hiçbir problem kalmadığını aktardı.

Türkiye’nin ihracatını değerlendiren TİM Başkanı Gültepe, Türk ihracatçısının iyi bir performans sergilediğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu yılın tamamında toplamda 255 milyar doların üzerinde bir ihracat gerçekleştireceklerini bildirdi.

Gültepe, Türkiye’yi inovasyon üssü yapmak istediklerini belirtti. Gelecek dönemde yapılacak yatırımlarla İstanbul’un inovasyon üssü olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.