Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Duyurdu: Reeskont Kredilerinde Faiz Maliyetine Sınır Geldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, reeskont kredilerinin toplam faiz maliyetine üst sınır getirildi. Detaylar haberde...
TCMB Duyurdu: Reeskont Kredilerinde Faiz Maliyetine Sınır Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine ilişkin açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde toplam faiz maliyetine üst sınır getirildiği duyuruldu.

Buna göre ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde iskonto oranı azami yüzde 25,93’te sabit tutuldu.

21 Temmuz 2023 ve 12 Eylül 2023 tarihlerinde ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi günlük kullanım limitinde yapılan güncellemeler hatırlatıldı.

Söz konusu tarihlerde günlük limitlerin önceki düzeyine göre toplamda 10 kat artırılarak 3 milyar TL seviyesine yükseltildiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ilave ihracat bedeli satış koşulu kaldırıldığı hatırlatıldı. Yine o dönemde reeskont kredi vadesi boyunca verilen döviz almama taahhüdünden, ithalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımların istisna tutulduğu kaydedildi.

Yapılan düzenleme ile TCMB’nin, ihracatçı firmaların finansmana erişimini ve finansman koşullarını desteklemeye devam ettiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.