Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den İhracatçıya Yönelik Adım: Reeskont Kredi Limiti Yükseltildi

TCMB, ihracatçıya destek sağlamak amacıyla reeskont kredilerinin günlük limitini artırma kararı aldı. Detaylar şöyle…
TCMB’den İhracatçıya Yönelik Adım: Reeskont Kredi Limiti Yükseltildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracatçıya finansman desteği sağlamak amacıyla, reeskont kredisinde bankaların günlük limitini 5 kat arttırma kararı aldı. Atılan bu adım ile ihracatın teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Düzenleme ile ihracat finansman desteği sağlayan reeskont kredilerinin günlük limiti 300 milyon TL’den 1,5 milyar TL’ye çıkarıldı. TCMB bu kararı ile ihracatçıların krediye erişimini desteklemeye devam ederken, aynı zamanda ihracat artışına katkı veren firmalara öncelik sağlanacak. Düzenleme ile KOBİ’lerin reeskont kredilerindeki payı da artırılacak.

Merkez Bankası’nın sadeleşme süreci kapsamında reeskont kredilerinde yüzde 30 ilave döviz satış şartı ve önden döviz satış şartı gibi koşulların da kaldırılacağı bildirildi. TCMB yetkilileri, finansal kaynakların üretken alanlara yönlendirmesini sağlayarak verim ekonomisini destekleneceğini belirtti.

Bakan Şimşek’ten Açıklama

Düzenleme ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de açıklamada bulundu. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Programımızın en büyük önceliklerinden birisi ihracatın güçlü bir şekilde desteklenmesidir. İç talebi dengeleyici tedbirler alırken, ihracata da maksimum destek sağlayacağız. Yurtdışından temin ettiğimiz kaynakları ihracat ve yatırıma kanalize edeceğiz. ifadelerini kullandı.

Reeskont kredisi, mal ve döviz kazandırıcı hizmet ihracatında bulunan firmalar için bankalar ve TCMB ile iş birliği içerisinde kullandırılan bir araçtır. Faiz tutarı, kullanım bedelinden iskonto edilirken, kalan tutar TL olarak firma hesabına aktarılır. Kredi geri ödemesi vade gününde, tek seferde, ilgili para birimi üzerinden yapılır.

GCM Yatırım Banner

Reeskont kredileri, 360 güne kadar vadelendirilebilinirken, para birimine göre kaynak maliyeti Euribor veya USD Libor olarak belirlenmiştir. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.