Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB/Karahan: Enflasyonda Kalıcı Bir Düşüş Görmek İstiyoruz

TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın Reuters'a yaptığı açıklamadan para politikasında sıkı duruşa devam mesajı alındı. İşte detaylar;
TCMB/Karahan: Enflasyonda Kalıcı Bir Düşüş Görmek İstiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Reuters’a açıklamalarda bulundu. Açıklamalarındaki mesaj ise enflasyon ve para politikasında kararlılık üzerineydi.

Karahan, talepte dengelenmenin başladığına dikkat çekerken, enflasyonda henüz kat edilecek çok mesafe olduğunu belirtti. Bu nedenle para politikasında sıkılığın korunarak yola devam edileceğini ifade etti.

Reuters’a konuşan Karahan, “Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz,” ifadelerini kullandı.

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istediklerini belirten Karahan, bu noktada son derece kararlı olduklarının mesajını verdi.

Talepte dengelenme belirtilerine de dikkat çeken TCMB başkanı, fiyatlarda da bunun yansımalarının görülmeye başlandığını söyledi. Ancak tek bir veri üzerinden çıkarım yapmadıklarını ve bunun sağlıklı olmayacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz,” diyerek, kararlı ve ihtiyatlı hareket ettiklerini ifade etti.

TÜFE Mayıs ayındaki yıllık yüzde 75,45 ile 2022 sonundan bu yana görülen en yüksek seviyeye yükselmişti. Dün açıklanan Haziran ayı enflasyon verilerine göre TÜFE’de yıllık bazda bir miktar düşüş gözlendi. Yüzde 71,60 artışa işaret eden yıllık TÜFE, aylık bazda ise yüzde 1,64 ile hem beklentilerin altında gerçekleşti hem de bir yılın en düşük aylık enflasyonu görüldü.

TCMB’nin 2024 sonunda enflasyonun yüzde 38 düzeyine inmesini tahmin ediyor. Reuters’ın anketinden ise yüzde 42 beklentisi çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın