Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Duyurdu: Kredi Kartı Faizi ve Komisyon Oranı Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı faizlerinde Aralık’ta artırım yapılmayacağını duyurdu. Ayrıntılar geliyor...
TCMB Duyurdu: Kredi Kartı Faizi ve Komisyon Oranı Kararı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir karar aldı. Merkez Bankası’nın resmi sitesinden yapılan duyuruda, kredi kartı faiz oranlarında Aralık ayında bir değişiklik yapılmayacağı kaydedildi.

Açıklamada, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile üye işyerlerine uygulanacak azami komisyon oranlarının hesaplanmasında kullanılan referans oranın, Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ kapsamında belirlenen yöntem ile hesaplanarak ilan edildiği hatırlatıldı.

Referans oranın, 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı ile politika faiz oranının yüzde on fazlasının düşük olanı dikkate alınarak hesaplandığı ve her ayın sondan beşinci iş günü ilan edildiği belirtildi.

Aralık ayı için ilan edilecek referans oranın sabit kalacağı belirtilen açıklamada, “Kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri komisyon oranlarında yıl sonuna kadar değişim gerçekleşmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Aralık ayı için referans oranın, ayın sondan beşinci iş günü olan 24 Kasım 2023 tarihinde ilan edileceği vurgulandı. TCMB kredi kartı faiz oranlarına ilişkin duyurusu, faiz kararı ile paralel gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

TCMB toplantı sonrası yaptığı açıklamada politika faizinin 500 baz puan ile yüzde 40 seviyesine çıkardığını duyurdu. Beklenti faiz oranının yüzde 37,50 seviyesine çıkarılacağı yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.