Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanından DEİK Toplantısında Fiyat İstikrarı Vurgusu

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, DEİK görüşmelerine katılarak ekonomiye yönelik açıklamalarda bulundu. Erkan, fiyat istikrarına ve reel sektöre dikkat çekti.
TCMB Başkanından DEİK Toplantısında Fiyat İstikrarı Vurgusu
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) reel sektör görüşmeleri kapsamında düzenlenen toplantıya katıldı ve ekonomiye yönelik açıklamalarda bulundu.

Erkan, fiyat istikrarının reel sektör açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı ve merkez bankalarının toplumsal refaha katkı sağlayabilmelerinin ancak fiyat istikrarına odaklanan para politikasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

“Önemli Bir Potansiyel”

Ayrıca merkez bankacılığının fiyat istikrarı misyonunun genel denge ve sürdürülebilirlik perspektifiyle ekonominin reel kesimini de yakından takip etmeyi gerektirdiğini paylaştı.

Türkiye’nin konumuna dikkat çeken TCMB Başkanı, ticaretin geçiş yolu ve üretim üssü olabilme kapasitesi ile dünya ticaretinden pay alma çerçevesinde önemli bir potansiyele sahip olunduğunu aktardı.

DEİK Başkanı Nail Olpak, ekonomi alanında istişarenin önemine işaret etti ve Erkan ve beraberindeki heyetle küresel ekonomideki gelişmeleri istişare ettiklerini ifade etti. TCMB Başkanı ile hem ihracat performansını olumlu etkileyebilecek hem de iş dünyasını ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.