Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı TL Payını Artırmak için TBB ile Görüştü

Bankacılık sektöründe hayat geçirilecek uygulamalar için TBB Yönetim Kurulu ile bir araya gelen TCMB Başkanı Erkan’dan bankalardaki TL payı için kararlılık mesajı geldi.
TCMB Başkanı TL Payını Artırmak için TBB ile Görüştü
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Temmuz ayında bankacılarla yaptığı ilk toplantının ardından yaklaşık 2 ay sonra bir toplantı da Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu ile gerçekleştirdi.

İlk toplantısında ajandasına döviz kurları ve Merkez Bankası rezervlerini alan Erkan, TBB tarafı ile bu kez bankacılıkta TL ağırlığının artırılması meselesini görüştü.

Geçen hafta açıklanan Orta Vadeli Program’dan (OVP) iki gün sonra 8 Eylül Cuma günü gerçekleştirilen toplantının içeriğine dair açıklama TBB’den geldi.

Yapılan açıklamada, toplantıda OVP’de açıklanan kararların ele alındığı ve bu çerçevede bankacılık sisteminde TL’nin artırılması için sektörün durum ve beklentilerinin tartışıldığı bildirildi.

Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın, TL cinsi kalemlerin ağırlıklarının artırılması konusunda kararlı olduğunun altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Toplantıda oluşan izlenimi paylaşan TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, görüşmeyi yapıcı ve çok yararlı olarak nitelendirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın