Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkanı TL Payını Artırmak için TBB ile Görüştü

Bankacılık sektöründe hayat geçirilecek uygulamalar için TBB Yönetim Kurulu ile bir araya gelen TCMB Başkanı Erkan’dan bankalardaki TL payı için kararlılık mesajı geldi.
TCMB Başkanı TL Payını Artırmak için TBB ile Görüştü
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Temmuz ayında bankacılarla yaptığı ilk toplantının ardından yaklaşık 2 ay sonra bir toplantı da Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu ile gerçekleştirdi.

İlk toplantısında ajandasına döviz kurları ve Merkez Bankası rezervlerini alan Erkan, TBB tarafı ile bu kez bankacılıkta TL ağırlığının artırılması meselesini görüştü.

Geçen hafta açıklanan Orta Vadeli Program’dan (OVP) iki gün sonra 8 Eylül Cuma günü gerçekleştirilen toplantının içeriğine dair açıklama TBB’den geldi.

Yapılan açıklamada, toplantıda OVP’de açıklanan kararların ele alındığı ve bu çerçevede bankacılık sisteminde TL’nin artırılması için sektörün durum ve beklentilerinin tartışıldığı bildirildi.

Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın, TL cinsi kalemlerin ağırlıklarının artırılması konusunda kararlı olduğunun altı çizildi.

Toplantıda oluşan izlenimi paylaşan TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, görüşmeyi yapıcı ve çok yararlı olarak nitelendirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu